30 Մայիսի 2025 - 10:29
2026 թվականին Բաքվում կայանալիք Համաշխարհային քաղաքաշինական ֆորումը կդառնա՝ կլիմայի, ուրբանիզացիայի և կայուն զարգացման վերաբերյալ գլոբալ երկխոսության համար հիմնական հարթակներից մեկը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը։
«Այսօր մենք մասնակցեցինք Նայրոբիում ՄԱԿ-ի մարդկային բնակավայրերի ծրագրի (UN-Habitat) ասամբլեայի նստաշրջանի շրջանակներում կազմակերպված՝ «Քաղաքային կլիմայի և շրջակա միջավայրի վերաբերյալ ճեպազրույց. նոր փուլեր և հնարավորություններ 2025 թվականի և հետագա տարիների» խորագրով միջոցառմանը։ Միջոցառումը կարևոր դեր խաղաց COP29-ի արդյունքները հասկանալու և COP30-ին տանող ուղին քննարկելու գործում։ Նշվեց, որ COP29-ի Բաքվում անցկացումը կարևոր քայլ էր քաղաքների դերի ամրապնդման գործում գլոբալ կլիմայական օրակարգում», - նշել է Ա. Գուլիևը։

Всемирный градостроительный форум, который состоится в Баку в 2026 году, станет одной из основных платформ для глобального диалога по вопросам климата, урбанизации и устойчивого развития.
Как сообщает Report, об этом председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев написал на своей странице в соцсети Facebook.
«Сегодня мы приняли участие в мероприятии на тему «Брифинг по городскому климату и окружающей среде – новые этапы и возможности на 2025 год и последующие годы», организованном в рамках сессии Ассамблеи Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) в Найроби. Мероприятие сыграло важную роль в осмыслении результатов COP29 и обсуждениях пути к COP30. Было отмечено, что проведение COP29 в Баку стало важным шагом в усилении роли городов в глобальной климатической повестке», - отметил А. Гулиев.
Он добавил, что деятельность Бакинской коалиции устойчивости показывает, что местные инициативы обладают большим потенциалом в решении таких глобальных вызовов, как изменение климата, нехватка жилья и социальное неравенство.