27 Մայիսի 2025 - 13:41
Այս մասին հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով «2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» օրենքի նախագծին։
Փաստաթղթի համաձայն՝ պրոֆիլային գերատեսչությունների հայտերով օգտագործվել է 4390.0 միլիոն մանաթ։ Սա 160.3 միլիոն մանաթով կամ 3.5%-ով պակաս է կանխատեսումից, բայց 265.2 միլիոն մանաթով կամ 6.4%-ով ավելի է, քան 2023 թվականին։
Հաշվետու տարում Ադրբեջանի ՀՆԱ-ում կրթության ծախսերի մասնաբաժինը հասել է 3.5%-ի, ինչը 2023 թվականի համեմատ աճել է 0.1 տոկոսային կետով։ Կրթության ոլորտին բաժին էընկել երկրի բոլոր բյուջետային ծախսերի 11.6%-ը, ինչը 0.3 տոկոսային կետով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից։

• Какую сумму Азербайджан потратил на образование?
В 2024 году расходы государственного бюджета Азербайджана на образование составили 4550,3 млн манатов.
Об этом сообщает Report со ссылкой на проект закона «Об исполнении государственного бюджета на 2024 год».
Согласно документу, по заявкам профильных ведомств было использовано 4390,0 млн манатов. Это на 160,3 млн манатов или 3,5% меньше прогноза, но на 265,2 млн манатов или 6,4% больше, чем в 2023 году.
Доля расходов на образование в ВВП Азербайджана в отчетном году достигла 3,5%, увеличившись на 0,1 процентных пункта по сравнению с 2023 годом. На сферу образования пришлось 11,6% всех бюджетных расходов страны, что на 0,3 п.п. больше прошлогоднего показателя.