05 Մայիսի 2025 - 17:45
Նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության գործունեությունը ապահովելու միջոցների մասին» հրամանագիր է ստորագրել։
«Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքի համաձայն, Նախարարների կաբինետին հանձնարարվել է՝ երեք ամսվա ընթացքում պատրաստել և նախագահին ներկայացնել՝ Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանատների, մշտական ներկայացուցչությունների, հյուպատոսությունների և պատվավոր հյուպատոսների վերաբերյալ նոր կանոնադրության նախագծերը։ Բացի այդ, մեկ ամսվա ընթացքում Նախարարների կաբինետը պետք է պատրաստի և նախագահին ներկայացնի առաջարկություններ՝ Արտաքին գործերի նախարարությունում ծառայող դիվանագիտական ծառայության աշխատակիցների աշխատավարձերի չափի վերաբերյալ։
Պետության ղեկավարի հրամանագրով հաստատվել են նաև՝ «Արտաքին գործերի նախարարության մասին կանոնակարգը» և արտաքին քաղաքականության գերատեսչության կառուցվածքը։

Президент Ильхам Алиев подписал указ «О мерах по обеспечению деятельности Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики».
Кабинету министров поручено в соответствии с законом «О дипломатической службе» в трехмесячный срок подготовить и представить президенту новые проекты положений о посольствах, постоянных представительствах, консульствах и почетных консулах Азербайджанской Республики. Кроме этого, в течение месяца Кабмин должен подготовить и представить президенту предложения о размере должностных окладов сотрудников дипломатической службы, проходящих службу в Министерстве иностранных дел.
Указом главы государства также утверждены «Положение о Министерстве иностранных дел» и структура внешнеполитического ведомства.