• Տուժած Ջամալ Մամեդով. Ռուս զինվորները հայտնել են, որ իմ հորը սպանել է Կամո անունով մի հայ
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօրվա դատավարության ժամանակ ցուցադրվել են տեսանյութեր, որոնք կապված են՝ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Լաչինի շրջանի օկուպացիայի հետ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, 1992 թվականի մայիսի 18-ին հայերի կողմից նկարահանված տեսանյութում երևում են Լաչինի շրջանում այրվող տներ և հայ զինվորներ։ Տեսանյութում հայ զինվորներից մեկը մյուսին ասում է. «Աշոտ, նայիր, ինչպես է այրվում»՝ մատնացույց անելով տներից մեկը։
Այնուհետև դատարանում հարցաքննվել են տուժոածները։
Տուժած՝ Ջամալ Մամեդովը, ասել է, որ նա Լաչինի շրջանի Ջիջիմլի գյուղի բնակիչ է, որը 1992 թվականի մայիսին օկուպացվել է Հայաստանի զինված ուժերի կողմից: Ջամալ Մամեդովը պատմել է, որ իր հայրը՝ Մեհդի Մամեդովը, սպանվել է հայ զինվորների կողմից 1989 թվականի օգոստոսի 12-ին. «Ռուս զինվորները հայտնել են, որ իմ հորը սպանել է Կամո անունով մի հայ: Ես այդ ժամանակ 18 տարեկան էի»:
Տուժած Աղալի Իբրահիմովը պատմել է, որ ծնվել է 1961 թվականին Լաչինի շրջանի Ջաղազուր գյուղում, իսկ 1992 թվականի մայիսի 18-ին գյուղը զավթվել է Հայաստանի զինված ուժերի կողմից։ Տուժածը նշել է, որ Հայաստանի հետ սահմանին գտնվող Ջաղազուր գյուղը օկուպացիայից առաջ պարբերաբար ենթարկվել է Գյորուսի շրջանից հրետակոծության, այդ թվում՝ այս շրջանի Դըղ գյուղից. «Մինչև 1992 թվականի մայիսի 8-ը հայերի հարձակումներում որոշակի անհամաձայնություն կար։ Սակայն մայիսի 8-ից հարձակումները սկսեցին իրականացվել մեկ հրամանատարության ներքո։ «Կիրառվել են «Գրադ» և «Ալազան» հրթիռներ, նաև հեռահար հրետանի»։

На сегодняшнем процессе в Бакинском военном суде был продемонстрирован видеоматериал, связанный с оккупацией Лачинского района вооружёнными силами Армении.
Как передаёт АЗЕРТАДЖ, в видеоматериале, снятом армянами 18 мая 1992 года, запечатлены горящие дома Лачинского района и армянские военные. На видео один армянский военный говорит другому: «Ашот, смотри, как горит», указывая на один из домов.
Затем на суде были допрошены потерпевшие.
Потерпевший Джамал Мамедов сообщил, что является жителем села Джиджимли Лачинского района, которое в мае 1992 года было оккупировано вооружёнными силами Армении. Джамал Мамедов рассказал, что его отец, Мехти Мамедов, был убит армянскими военными 12 августа 1989 года: «Русские солдаты сообщили, что моего отца убил армянин по имени Камо. Мне тогда было 18 лет».
Потерпевший Агали Ибрагимов сообщил, что родился в 1961 году в селе Джагазур Лачинского района, а 18 мая 1992 года село было захвачено вооружёнными силами Армении. Потерпевший отметил, что расположенное на границе с Арменией село Джагазур до оккупации регулярно подвергалось обстрелам со стороны Горусского района, в том числе со стороны села Дыг этого района: «До 8 мая 1992 года в атаках армян ощущалась некая разрозненность. Но с 8 мая атаки стали осуществляться под единым командованием. Использовались ракеты «Град», «Алазань», дальнобойная артиллерия».
Ибрагимов рассказал, что в Джагазуре у него был двухэтажный дом на 6 комнат, земельный участок, хозяйственные постройки, плодовые деревья, крупный и мелкий рогатый скот, домашняя птица и другое имущество. В результате оккупации Агали Ибрагимову был причинён большой ущерб.