• Ասադով. Ադրբեջան-Բելառուսական գործընկերությունը զարգանում է բոլոր ուղղություններով և կրում է համապարփակ բնույթ
05 Մայիսի 2025 - 16:24
Ադրբեջանի և Բելառուսի կառավարությունները ակտիվացնում են համատեղ ջանքերը՝ կապված պետությունների ղեկավարների հանձնարարականների հետ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ն, այս մասին՝ իր բելառուս գործընկեր Ալեքսանդր Տուրչինի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպմանը ասել է վարչապետ Ալի Ասադովը։
«Մենք համաձայնեցինք ակտիվացնել համատեղ ջանքերը՝ կառավարական խողովակներով ստորագրված համաձայնագրերը և պետությունների ղեկավարների հանձնարարականները կյանքի կոչելու համար։ Հաճելի է, որ դուք այսօր Ադրբեջանում եք նման բարձր մակարդակի պատվիրակության հետ։ Սա ևս մեկ անգամ հաստատում է այն կարևորությունը, որը Բելառուսը տալիս է մեր կապերի զարգացմանը։ Ադրբեջանը նաև հետաքրքրված է Բելառուսի հետ փոխշահավետ համագործակցության հետագա խորացմամբ։ Այսօր մենք շատ կառուցողական քննարկում անցկացրեցինք համատեղ գործունեության ամենակարևոր հարցերի շուրջ։ Մենք ունենք լայնածավալ գործնական համագործակցություն, որը հիմնված է ավելի քան 170 փաստաթղթերի վրա։ Նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի համատեղ ջանքերի շնորհիվ՝ ադրբեջանա-բելառուսական գործընկերությունն այժմ զարգանում է բոլոր ոլորտներում և կրում է համապարփակ բնույթ», - ասել է Ալի Ասադովը։
«Դրա հստակ հաստատումն են Բելառուսի նախագահի 2024 թվականին Ադրբեջան կատարած երկու այցերը, ինչպես նաև պետությունների ղեկավարների երկկողմ հանդիպումները երրորդ երկրներում: Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի 2024 թվականի մայիսին Ադրբեջան կատարած պետական այցի ընթացքում պետությունների ղեկավարները բացահայտել են համագործակցության հետագա ընդլայնման նոր ոլորտներ: Ստորագրվել է կարևոր փաստաթղթերի փաթեթ, որոնք ուղղված են երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը, մաքսային ծառայությունը, զբոսաշրջությունը և փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացումը», - նշել է վարչապետը:

Правительства Азербайджана и Беларуси активизируют совместные усилия в связи с поручениями глав государств.
Как сообщает Armenia.Az, об этом премьер-министр Али Асадов сказал на встрече в расширенном составе с белорусским коллегой Александром Турчиным.
«Мы договорились об активизации совместных усилий по реализации подписанных по правительственным каналам соглашений и поручений глав государств. Отрадно, что вы сегодня находитесь в Азербайджане с делегацией столь высокого уровня. Это еще раз подтверждает значимость, которую Беларусь придает развитию наших связей. Азербайджан тоже заинтересован в дальнейшем углублении взаимовыгодного сотрудничества с Беларусью. Сегодня мы провели очень конструктивную дискуссию по важнейшим вопросам совместной деятельности. У нас обширное практическое сотрудничество, основанное на более чем 170 документах. Благодаря совместным усилиям президентов Ильхама Алиева и Александра Лукашенко азербайджано-белорусское партнерство в настоящее время развивается по всем направлениям и носит всесторонний характер», — сказал Али Асадов.
«Наглядным подтверждением тому являются два визита президента Беларуси в Азербайджан в 2024 году, а также двусторонние встречи глав государств в третьих странах. В ходе государственного визита Александра Лукашенко в Азербайджан в мае 2024 года главы государств определили новые направления дальнейшего расширения сотрудничества. Был подписан пакет важных документов, направленных на расширение двустороннего сотрудничества в таких сферах, как сельское хозяйство, таможня, туризм, развитие малого и среднего бизнеса», — отметил премьер-министр.
Али Асадов напомнил, что в июне прошлого года находился в Беларуси с рабочим визитом, а в октябре — с официальным визитом. Также в 2024 году в Минске под председательством вице-премьеров состоялось 14-е заседание Межправкомиссии по экономическому сотрудничеству, а также обновлена Дорожная карта развития сотрудничества на 2024–2025 годы с учетом поручений глав государств.