ՓակելԶաքսենհաուզենում տեղադրվել է ադրբեջանական ծագումով գերիների հիշատակին նվիրված հուշատախտակ
Մայիսի 4-ին, Գերմանիայում Ադրբեջանի դեսպանատան նախաձեռնությամբ, նախկին Զաքսենհաուզենի (Sachsenhausen) համակենտրոնացման ճամբարի տարածքում բացվել է ադրբեջանական ծագում ունեցող գերիների հիշատակին նվիրված հուշատախտակ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, ադրբեջաներեն և գերմաներեն գրություններով հուշատախտակը տեղադրվել է Զաքսենհաուզենի հուշահամալիրի պատին։
Պաշտոնական բացումը տեղի է ունեցել Գերմանիայում Ադրբեջանի դեսպան Նասիմի Աղաևի և Զաքսենհաուզենի հուշահամալիրի տնօրեն Ակսել Դրեկոլի մասնակցությամբ:
Բեռլինի մոտ գտնվող Զաքսենհաուզենի համակենտրոնացման ճամբարում 1936-1945 թվականներին պահվել է ավելի քան 200 000 մարդ։ Նրանցից առնվազն 55 000-ը մահացել են՝ չդիմանալով սարսափելի խոշտանգումներին, անտանելի կալանքի պայմաններին, կամ դաժանորեն սպանվել են նացիստների կողմից։ Գերմանիայում Ադրբեջանի դեսպանատան կողմից Զաքսենհաուզենի արխիվներում անցկացված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ բանտարկյալների թվում եղել են նաև ադրբեջանական ծագում ունեցող անձինք։ Ավելի ուշ հուշահամալիրի վարչակազմի հետ համաձայնություն ձեռք բերվեց հուշատախտակ տեղադրելու վերաբերյալ։

ЗакрытьВ Заксенхаузене установили мемориальную доску посвящённую памяти пленных азербайджанского происхождения
05 Мая 2025 - 10:06
4 мая по инициативе посольства Азербайджана в Германии на территории бывшего концлагеря Заксенхаузен (Sachsenhausen) была открыта мемориальная доска, посвящённая памяти пленных азербайджанского происхождения.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, мемориальная доска с надписями на азербайджанском и немецком языках, установлена на стене мемориального комплекса Заксенхаузен.
Официальное открытие провели посол Азербайджана в Германии Насими Агаев и директор мемориального комплекса Заксенхаузен Аксель Дреколь.
В концлагере Заксенхаузен, располагавшемся недалеко от Берлина, в 1936–1945 годах содержалось более 200 тысяч человек. По меньшей мере 55 тысяч из них погибли от страшных пыток, невыносимых условий содержания или были жестоко убиты нацистами. В результате исследований архивов Заксенхаузена, проведённых посольством Азербайджана в Германии, было установлено, что среди заключённых были и лица азербайджанского происхождения. Позже с администрацией мемориального комплекса была достигнута договорённость об установке мемориальной доски.