• Լեյլա և Արզու Ալիևները այցելել են Գորգի միջազգային փառատոն
Մայիսի 4-ին Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի փոխնախագահ, IDEA հասարակական կազմակերպության հիմնադիր և ղեկավար Լեյլա Ալիևան և Բաքվի Մեդիա կենտրոնի ղեկավար Արզու Ալիևան այցելել են Գորգի միջազգային փառատոն, որն անցկացվում է Իչերիշեհերի Գոշա Գալա հրապարակում:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, նրանք ծանոթացել են փառատոնում ներկայացված գորգերի նմուշներին, ավանդական արհեստավորական իրերին, ինչպես նաև տաղավարներին, որտեղ ներկայացված են տարբեր երկրների ազգային կիրառական և դեկորատիվ արվեստի գործեր։
Լեյլա Ալիևան և Արզու Ալիևան հետևել են գորգերի պատրաստման գործընթացին։ Նշվել է, որ այս գործընթացը ներառում է բրդի տեսակավորումը, մաքրումը, բնական ներկանյութերով ներկումը, թելերի պատրաստումը, նախշերի ստեղծումը և հյուսելը։

4 мая вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева и руководитель Баку Медиа Центра Арзу Алиева посетили Международный фестиваль ковра, проходящий на площади Гоша Гала в Ичеришехер.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, они ознакомились с представленными на фестивале образцами ковров, изделиями традиционного ремесленного искусства, а также павильонами, в которых экспонируются произведения национального прикладного и декоративного искусства различных стран.
Лейла Алиева и Арзу Алиева понаблюдали за процессом изготовления ковров. Отмечалось, что этот процесс включает сортировку шерсти, ее очистку, окрашивание натуральными красителями, приготовление нитей, создание орнаментов и ткачество.