05 Մայիսի 2025 - 10:04
Թուրքական տեխնոլոգիական թիմի հիմնադրամը (T3 հիմնադրամ) մոտ ապագայում հետազոտական կենտրոն կբացի Գուբայում։
Այս մասին Հյուսիսային Կիպրոսում անցկացվող TEKNOFEST փառատոնում Armenia.Az-ին ասել է Հիմնադրամի տնօրենների խորհրդի նախագահ Էլվան Քուզուջու Խըդըրը։
«Մեր հիմնադրամը երկարատև փոխգործակցության պատմություն ունի Ադրբեջանի հետ։ Այս առումով մենք ամուր կապ ենք հաստատել TEKNOFEST-ից հետո։ Բաքվում գործող մեր գիտական կենտրոնը երկու տարվա ընթացքում այցելել է ադրբեջանական երիտասարդության գուցե ավելի քան հարյուր հազար ներկայացուցիչ։ Սա մեզ համար շատ լավ ցուցիչ է», - ընդգծել է նա։
Հիմնադրամի ղեկավարի խոսքով՝ մոտ 80 ուսանող ավարտել է Ադրբեջանում իրականացվող T3 փորձարարական ծրագրերը։

Фонд турецкой технологической команды (Фонд T3) в ближайшем будущем откроет научный центр в Губе.
Об этом Armenia.AzReport на фестивале TEKNOFEST в Северном Кипре сказала председатель совета директоров фонда Эльван Кузуджу Хыдыр.
«У нашего фонда долгая история взаимодействия с Азербайджаном. В этом смысле мы установили прочную связь после проведения TEKNOFEST. Наш научный центр, действующий в Баку, за два года посетил, возможно, более ста тысяч представителей азербайджанской молодежи. Это очень хороший показатель для нас», - подчеркнула она.
По словам руководителя фонда, около 80 студентов окончили экспериментальные программы Т3, реализуемые в Азербайджане.