03 Մայիսի 2025 - 12:55
Չնայած բազմիցս դիմումներին, Հայաստանը չի կատարում միջազգային իրավունքի համաձայն իր պարտավորությունները և ավելի քան երեսուն տարի խուսափում է Ադրբեջանին՝ գերիների, անհետ կորած և պատանդ վերցված անձանց մասին տեղեկատվություն տրամադրելուց։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևայի կողմից՝ Շուշայում և Խոջալիում զանգվածային գերեզմանների հայտնաբերման կապակցությամբ տարածված տեղեկատվության մեջ։
Օմբուդսմենը նշել է, որ ապրիլին՝ օկուպացիայից ազատագրված Շուշա քաղաքի մոտակայքում և Ասկերան-Խոջալու ճանապարհին հայտնաբերվել են երկու զանգվածային գերեզմաններ։ Ենթադրվում է, որ գտնված մնացորդները պատկանում են քաղաքացիական անձանց։
Նրա խոսքով՝ մնացորդների վրա բռնության հետքերը հաստատում են, որ Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Հայաստանի կողմից ռազմական հանցագործություններ և մարդկության դեմ հանցագործություններ են կատարել ադրբեջանական բնակչության նկատմամբ։
Սաբինա Ալիևան ընդգծել է, որ մինչ օրս 3990 մարդ անհետ կորած է համարվում՝ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի դեմ ագրեսիայի հետևանքով։ Ազատագրված տարածքներում զանգվածային գերեզմաններում հայտնաբերված մնացորդների նույնականացման աշխատանքների ընթացքում՝ մինչ օրս հնարավոր է եղել պարզել մոտ 170 հայրենակիցների ինքնությունը։

• Омбудсмен Азербайджана о новых доказательствах армянских преступлений в Карабахе
Несмотря на неоднократные обращения, Армения не выполняет свои обязательства, вытекающие из международного права, и уже более тридцати лет уклоняется от предоставления Азербайджану информации о пленных, пропавших без вести и захваченных в заложники лицах.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в информации, распространенной уполномоченным по правам человека Азербайджана Сабиной Алиевой в связи с обнаружением массовых захоронений в Шуше и Ходжалы.
Омбудсмен отметила, что в апреле вблизи освобожденного от оккупации города Шуша и на дороге Аскеран-Ходжалы были обнаружены два массовых захоронения. Предполагается, что найденные останки принадлежат гражданским лицам.
По ее словам, следы насилия на останках подтверждают, что во время Первой Карабахской войны Арменией были совершены военные преступления и преступления против человечности в отношении азербайджанского населения.
Сабина Алиева подчеркнула, что на сегодняшний день 3990 человек зарегистрированы как пропавшие без вести в результате агрессии Армении против Азербайджана. В ходе работ по идентификации останков, найденных в массовых захоронениях на освобожденных территориях, до настоящего времени удалось установить личности около 170 соотечественников.
В распространенной информации также указывается, что Армения обязана соблюдать условия международных договоров, стороной которых она является, предоставить точные сведения о местах захоронения убитых, а международное сообщество должно оказать реальное давление на Армению с целью предоставления этой информации Азербайджану.