03 Մայիսի 2025 - 10:48
Բաքվի ռազմական դատարանում դատավարության ժամանակ ուսումնասիրվել է փաստաթուղթ, որը ապացուցում է մեղադրյալ Դավիթ Իշխանյանի և նրա եղբոր՝ Գրիգորի Իշխանյանի մասնակցությունը՝ Խոջավենդի շրջանի Գարադաղլը գյուղի ֆերմայի հրետակոծությանը 1991 թվականի հունիսի 27-28-ը, ինչպես նաև խաղաղ ադրբեջանցիների սպանությանը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, դատավարության ժամանակ ընթերցվել է Էմիլ Բալայանի նախնական ցուցմունքը, որը նա տվել է քննությանը 1991 թվականի հունիսի 28-ին։ Բալայանը պատմել է, թե ինչպես է նախապատրաստվել Ղարադաղլը գյուղի ֆերմայի վրա հարձակումը, որտեղ ապրում էին ադրբեջանցիներ, և ովքեր են մասնակցել հարձակմանը։
Ըստ նրա՝ նրա հետ հարձակմանը մասնակցել են՝ Բալայան Էմիլ Վարդանովիչը, Ավագյան Արմին Ռոդիկովիչը, Գաբրիլյան Մոնիկ Արամովիչը, Իշխանյան Արայիկ Եգորովիչը, Արապետյան Արմին Արզիկովիչը, Իշխանյան Դավիթ Ռուբենովիչը, Քոչարյան Դավիթ Մաքսիմովիչը, Իշխանյան Գրիգորի Ռուբենովիչը, Քոչարյան Արաս Մաքսիմովիչը, Սևումյան Վրենիկ Կառլենովիչը. «Վոլոդյա Խաչատուրյանը ամեն ինչի պատասխանատուն էր», - ասել է Էմիլ Բալայանը։
Սակայն Դավիթ Իշխանյանը, պատասխանելով պետական մեղադրողների հարցերին, հայտարարել է, որ նա և նրա եղբայր Գրիգորի Իշխանյանը չեն մասնակցել Գարադաղլիի իրադարձություններին։

• В Бакинском военном суде рассказали о нападении армян на село Гарадаглы
На процессе в Бакинском военном суде был изучен документ, доказывающий участие обвиняемого Давида Ишханяна и его брата Григория Ишханяна в обстреле фермы в селе Гарадаглы Ходжавендского района 27–28 июня 1991 года, а также в убийстве мирных азербайджанцев.
Как передает АЗЕРТАДЖ, на процессе были оглашены предварительные показания Эмиля Балаяна, данные им следствию 28 июня 1991 года. Балаян рассказал, как готовилось нападение на ферму в селе Гарадаглы, где проживали азербайджанцы, и кто участвовал в нападении.
По его словам, в нападении вместе с ним участвовали Балаян Эмиль Вартанович, Авакян Армин Родикович, Габрилян Моник Арамович, Ишханян Араик Егорович, Арапетян Армин Арзикович, Ишханян Давид Рубенович, Кочарян Давид Максимович, Григорян Андраник Карленович, Ишханян Григорий Рубенович, Кочарян Арас Максимович, Севумян Вреник Карленович. «Руководил всем Володя Хачатурян», - рассказал Эмиль Балаян.
Однако Давид Ишханян, отвечая на вопросы государственных обвинителей, заявил, что он и его брат Григорий Ишханян не участвовали в событиях в Гарадаглы.