02 Մայիսի 2025 - 11:07
Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևան բաց նամակ է հղել՝ Amnesty International միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ագնես Կալամարդին՝ կապված 2024 թվականի մարդու իրավունքների զեկույցի կողմնակալ բովանդակության հետ։
Ինչպես հաղորդում Armenia.Az-ը, նամակում արտահայտվում է խիստ անհամաձայնություն կազմակերպության պաշտոնական կայքում՝ Ադրբեջանի մասին միակողմանի և աղավաղված տեղեկատվության հրապարակման հետ, որը, ըստ օմբուդսմենի, ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս Amnesty International-ի նահանջը՝ մարդու իրավունքների իրավիճակը գնահատելիս օբյեկտիվության և արդարության սկզբունքներից։
Մասնավորապես, Սաբինա Ալիևան նշել է, որ զեկույցում ներկայացված պնդումներին հակառակ, անցյալ տարի Բաքվում կայացած ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի (COP29) 29-րդ նստաշրջանը աչքի է ընկել լայն ներկայացվածությամբ, ներառականության վրա շեշտադրմամբ և քաղաքացիական հասարակության ակտիվ մասնակցությամբ։
Նամակում նաև ընդգծվում է, որ եթե կազմակերպությունը հավատարիմ լիներ արդարության սկզբունքին, զեկույցում կներառվեր հիշատակում 1987 թվականին սկսված ավելի քան 250,000 ադրբեջանցիների Հայաստանից բռնի վտարման, ինչպես նաև նրանց անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձը երաշխավորելու անհրաժեշտության մասին՝ համաձայն Հայաստանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների։
Օմբուդսմենը ուշադրություն է հրավիրել՝ զեկույցում այնպիսի լուրջ թեմաների լիակատար անտեսման վրա, ինչպիսիք են ականային ահաբեկչությունը, որը մշտական սպառնալիք է ներկայացնում Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում կյանքին և մարդու իրավունքներին, և Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ անհետ կորած մոտ 4 հազար ադրբեջանցիների ճակատագրի մասին տեղեկատվության բացակայության վրա։ Նման լռությունը, ըստ Ալիևայի, հստակ ցույց է տալիս կազմակերպության երկակի չափանիշները և քաղաքական կողմնակալությունը։

Уполномоченный по правам человека Азербайджана Сабина Алиева направила открытое письмо генеральному секретарю международной неправительственной организации Amnesty International Агнес Калламард в связи с предвзятым содержанием отчета о правах человека за 2024 год.
Как сообщает Armenia.Az, в письме выражено резкое несогласие с публикацией на официальном сайте организации односторонней и искаженной информации об Азербайджане, что, по словам омбудсмена, в очередной раз демонстрирует отступление Amnesty International от принципов объективности и справедливости в оценке ситуации с правами человека.
В частности, Сабина Алиева отметила, что, вопреки утверждениям в отчете, 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), прошедшая в Баку в прошлом году, отличалась широким представительством, акцентом на инклюзивность и активным участием гражданского общества.
Также в письме подчеркивается, что если бы организация придерживалась принципа справедливости, в отчете нашлось бы место упоминанию о насильственном изгнании более 250 тысяч азербайджанцев из Армении, начавшемся с 1987 года, а также необходимости гарантий их безопасного и достойного возвращения — в соответствии с международными обязательствами, принятыми Арменией.
Омбудсмен обратила внимание на полное игнорирование в отчете таких серьезных тем, как минный террор, представляющий постоянную угрозу жизни и правам человека на освобожденных территориях Азербайджана, и отсутствие информации о судьбе около 4 тысяч азербайджанцев, пропавших без вести во время Первой Карабахской войны. Подобное замалчивание, по мнению Алиевой, ясно указывает на двойные стандарты и политическую ангажированность организации.
Кроме того, Сабина Алиева с сожалением отметила, что несмотря на активную работу института омбудсмена в качестве Национального превентивного механизма — регулярный мониторинг условий содержания задержанных, состояния их здоровья, постоянную открытость к диалогу и прозрачность расследований — в отчете не содержится ни одной ссылки на эти факты.
В заключение Омбудсмен призвала международные организации, включая Amnesty International, соблюдать общепризнанные нормы международного права и опираться исключительно на объективную, проверенную информацию, избегая предвзятости и нарушений принципов беспристрастности.