• Բաքվի բազմամշակութայնության կենտրոնը հուշագիր է ստորագրել ICESCO-ի հետ
Բաքվի միջազգային բազմամշակութային կենտրոնը (ՄԲՄԿ) և կրթության, գիտության և մշակույթի հարցերով իսլամական կազմակերպությունը (ICESCO) ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ՄԲՄԿ-ից, փաստաթղթի ստորագրման նպատակը՝ կրթության և մշակույթի ոլորտում համատեղ նախագծերի իրականացումն է, իսլամական աշխարհում երկխոսության և փոխըմբռնման ամրապնդումը։
ՄԲՄԿ գործադիր տնօրեն Ռավան Հասանովը նշել է՝ կենտրոնի դերը միջազգային ասպարեզում բազմամշակութայնության արժեքների վրա հիմնված՝ Ադրբեջանի պետական քաղաքականության առաջխաղացման գործում:
«Ստորագրված հուշագիրը վկայում է, որ ՄԲՄԿ-ի և ICESCO-ի միջև համագործակցությունը թևակոխել է նոր փուլ։ Մենք հավատում ենք, որ այս համագործակցությունը կծառայի՝ իսլամական աշխարհում մշակութային բազմազանության խրախուսմանը և փոխըմբռնման զարգացմանը։ «Համատեղ նախագծերի, գիտական հետազոտությունների և երիտասարդական ծրագրերի միջոցով մենք կհասնենք՝ բազմամշակութայնության արժեքների ավելի լայն տարածմանը», - նշել է Ռավան Հասանովը։

• Бакинский центр мультикультурализма подписал меморандум с ICESCO
Бакинский международный центр мультикультурализма (БМЦМ) и Исламская организация по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO) подписали меморандум о взаимопонимании.
Как сообщили Armenia.Az в БМЦМ, цель подписания документа — реализация совместных проектов в области образования и культуры, укрепление диалога и взаимопонимания в исламском мире.
Исполнительный директор БМЦМ Ряван Гасанов отметил роль центра в продвижении основанной на ценностях мультикультурализма государственной политики Азербайджана на международной арене.
«Подписанный меморандум свидетельствует о вступлении сотрудничества между БМЦМ и ICESCO в новый этап. Мы верим, что это сотрудничество послужит поощрению культурного разнообразия и развитию взаимопонимания в исламском мире. Посредством совместных проектов, научных исследований и молодёжных программ мы добьёмся ещё более широкого распространения ценностей мультикультурализма», — отметил Ряван Гасанов.