• Ադրբեջանի խորհրդարանում կքննարկվի Քյամրան Ալիևի լիազորությունների երկարաձգման հարցը
Այսօր Միլլի Մեջլիսի իրավական քաղաքականության և պետականաշինության կոմիտեի նիստում քննարկվել է՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի նշանակմանը համաձայնություն տալու» հարցը:
Ինչպես հաղորդում է APA-ն, նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին Քյամրան Ալիևի թեկնածությունը առաջադրել է գլխավոր դատախազի պաշտոնում։
Քննարկումներից հետո հարցը դրվել է խորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկման։
Նշենք, որ «Դատախազության մասին» օրենքի 16-րդ հոդվածի համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Գլխավոր դատախազի, Ադրբեջանի Հանրապետության Զինվորական դատախազի, Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության դատախազի, ինչպես նաև տարածքային և մասնագիտացված դատախազների պաշտոնավարման ժամկետը 5 տարի է։ Քյամրան Ալիևը գլխավոր դատախազ է նշանակվել 2020 թվականի մայիսի 1-ին։
Սահմանադրության համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի ներկայացման հիման վրա՝ Միլլի Մեջլիսը համաձայնություն է տալիս Ադրբեջանի Հանրապետության Գլխավոր դատախազի նշանակմանը և ազատմանը։

• В парламенте Азербайджана обсудят продление полномочий Кямрана Алиева
Сегодня на заседании Комитета по правовой политике и государственному строительству Милли Меджлиса был рассмотрен вопрос «О даче согласия на назначение генерального прокурора Азербайджанской Республики».
Как сообщает АПА, президент Ильхам Алиев вновь выдвинул кандидатуру Кямрана Алиева на должность генерального прокурора.
После обсуждений вопрос был рекомендован для рассмотрения на пленарном заседании парламента.
Отметим, согласно статье 16 Закона «О прокуратуре», срок полномочий Генерального прокурора Азербайджанской Республики, Военного прокурора Азербайджанской Республики, прокурора Нахчыванской Автономной Республики, а также территориальных и специализированных прокуроров составляет 5 лет. Кямран Алиев был назначен генеральным прокурором 1 мая 2020 года.
Согласно Конституции, на основании представления президента Азербайджанской Республики Милли Меджлис дает согласие на назначение и освобождение от должности Генерального прокурора Азербайджанской Республики.