24 Ապրիլի 2025 - 14:15
ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Թոֆիգ Մուսաևը համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին ուղղված նամակում ուշադրություն է հրավիրել Հայաստանի ներկայացուցչի սադրիչ հռետորաբանության վրա։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին հայտնում է ադրբեջանական դիվանագիտական ներկայացուցչության մամուլի ծառայությունը։
Նամակը տարածվել է որպես ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի և Անվտանգության խորհրդի պաշտոնական փաստաթուղթ։
«Մասնավորապես, շատ զավեշտալի է, որ Հայաստանը, լինելով մոնոէթնիկ պետություն՝ էթնիկ բացառիկության և անհանդուրժողականության երկարամյա և խորապես արմատավորված քաղաքականությամբ, որտեղ միջազգային ահաբեկիչներին, ռազմական հանցագործներին և ռասիստական գաղափարախոսներին ողջունում և ընդունում են որպես ազգային հերոսների, ցանկացել է ելույթ ունենալ Ռասայական խտրականության վերացման միջազգային օրվա կապակցությամբ կազմակերպված հանդիսավոր նիստում:
Իրականում, ինչպես և սպասվում էր, նման ելույթը Հայաստանի համար ճիշտ հակառակ ազդեցությունն ունեցավ՝ անդամ երկրներին թողնելով տարակուսանքի ու շփոթության մեջ՝ մի կողմից նրա ղեկավարության հաշտարար հայտարարությունների, մյուս կողմից՝ նույն երկրի ներկայացուցչի սադրիչ հռետորաբանության միջև»,- ասված է նամակում։

24 Апреля 2025 - 09:57
Постпред Азербайджана при ООН Тофиг Мусаев в письме генеральному секретарю всемирной организации Антониу Гутерришу обратил внимание на подстрекательскую риторику представителя Армении.
Как передает Report, об этом сообщили в пресс-службе азербайджанской дипмиссии.
Письмо было распространено в качестве официального документа Генеральной Ассамблеи и Совета Безопасности ООН.
«В частности, весьма иронично, что Армения, будучи моноэтническим государством с давней и глубоко укоренившейся политикой этнической исключительности и нетерпимости, где международные террористы, военные преступники и расистские идеологи приветствуются и поощряются как национальные герои, вызвалась выступить на торжественном заседании по случаю Международного дня борьбы за ликвидацию расовой дискриминации.
В действительности, как и ожидалось, такое выступление имело для Армении совершенно противоположный эффект, оставив государства-члены в недоумении и смятении из-за вопиющего несоответствия между примирительными заявлениями ее руководства с одной стороны, и подстрекательской риторикой представителя этой же страны в ООН - с другой», - привели в дипмиссии выдержку из письма.