03 Ապրիլի 2025 - 15:13
Բաքվի նախաձեռնող խումբը՝ իր հիմնադրումից ի վեր միշտ հավատարիմ է եղել և շարունակում է հավատարիմ մնալ երկխոսության սկզբունքին և հանդես է գալիս՝ խնդիրների խաղաղ ճանապարհով լուծման օգտին:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է ԲՆԽ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Աբբաս Աբբասովի ՝ Ֆրանսիայի Անդրծովյան տարածքների հարցերով նախարար Մանուել Վալսին ուղղված նամակում։
«Այն փաստը, որ կանակների հարցը 1946 թվականից ի վեր մնում է չլուծված, ինչպես նաև այն փաստը, որ ֆրանսիական կառավարությունը խուսափում է կատարել իր պարտավորությունները, հատկապես 1988 թվականին ստորագրված Մատինյոնյան համաձայնագրից հետո, լուրջ մտահոգություն է առաջացնում ինչպես Կանակի ժողովրդի, այնպես էլ ապագաղութացման միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպության համար»,- ասվում է Բաքվի նախաձեռնող խմբի նամակում։
Աբբաս Աբբասովն ընդգծել է, որ ԲՆԽ-ն հանդես է եկել՝ ֆրանսիական կառավարության և կանակների միջև բանակցություններում չեզոք միջնորդության նախաձեռնությամբ։

• Аббасов об инициативе БИГ в переговорах между Францией и канаками
Бакинская инициативная группа с момента своего основания всегда придерживалась и продолжает придерживаться принципа диалога и выступает за урегулирование проблем мирным путем.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в письме исполнительного директора БИГ Аббаса Аббасова министру по делам заморских территорий Франции Мануэлю Вальсу.
«Тот факт, что вопрос канаков остается нерешенным с 1946 года, а также факт уклонения правительства Франции от выполнения своих обязательств, особенно после подписанного в 1988 году Матиньонского соглашения, вызывает серьезную обеспокоенность как у канакского народа, так и у международной неправительственной организации по деколонизации — Бакинской инициативной группы», — отмечается в письме.
Аббас Аббасов подчеркнул, что БИГ выдвинула инициативу о нейтральном посредничестве в переговорах между правительством Франции и канаками.