• Ադրբեջանն ու Բրազիլիան քննարկել են ռազմատեխնիկական կապերի զարգացումը
Ռիո դե Ժանեյրոյում LAAD-2025 միջազգային պաշտպանական ցուցահանդեսին մասնակցող, Ադրբեջանի Պաշտպանական արդյունաբերության փոխնախարար Հիդայաթ Ազիմովը հանդիպել է՝ Բրազիլիայի պաշտպանության նախարար Ժոզե Մուսիո Մոնտեյրո Ֆիլյոյի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Պաշտպանական արդյունաբերության նախարարությունից, հանդիպմանը քննարկվել են՝ պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում Ադրբեջանի և Բրազիլիայի համագործակցության հնարավորությունները և ռազմատեխնիկական կապերի զարգացման հեռանկարները։
Հիդայաթ Ազիմովը Ժոզե Մուսիո Մոնտեյրո Ֆիլյոյին հրավիրել է՝ ADEX ադրբեջանական 6-րդ միջազգային պաշտպանական ցուցահանդեսին, որը կանցկացվի 2026 թվականին Բաքվում։
Ցուցահանդեսի շրջանակներում փոխնախարարը բանակցություններ է վարել նաև՝ թուրքական «Ասելսան» և «Սարսըլմազ» ընկերությունների ղեկավարության հետ։

• Азербайджан и Бразилия обсудили развитие военно-технических связей
Заместитель министра оборонной промышленности Азербайджана Хидаят Азимов, принимающий участие в международной оборонной выставке LAAD-2025 в Рио-де-Жанейро, встретился с министром обороны Бразилии Жозе Мусио Монтейру Фильо.
Как сообщили Armenia.Az в Миноборонпроме, на встрече были обсуждены возможности сотрудничества Азербайджана и Бразилии в оборонной промышленности и перспективы развития военно-технических связей.
Хидаят Азимов пригласил Жозе Мусио Монтейру Фильо на 6-ю Азербайджанскую международную оборонную выставку ADEX, которая пройдет в 2026 году в Баку.
В рамках выставки замминистра также провел переговоры с руководством турецких компаний Aselsan и Sarsılmaz.