• ԵՄ պատվիրակությունը ծանոթացել է ականազերծման գործունեությանը Աղդամում
Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության (EEAS) տնտեսական և գլոբալ հարցերով գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Սայմոն Մորդյուն և Հարավային Կովկասում ու Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն, Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության բաժնի ղեկավար Դորոտա Դլուչին, Ադրբեջանում ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար Պյոտր Միխալկոն և այլ հյուրեր Աղդամում ծանոթացել են՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքների ականազերծման գործունեությանը։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, Ադրբեջանի Հանրապետության ականազերծման գործակալության (ANAMA) շարժական դաշտային ճամբարում հյուրերին տեղեկատվություն է տրամադրվել՝ Հայաստանի կողմից տարածքների ականներով ախտոտման և այդ ուղղությամբ անցկացվող մաքրման աշխատանքների մասին։
ANAMA-ի խորհրդի նախագահ Վուգար Սուլեյմանովը հայտնել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերից մինչև 2025 թվականի ապրիլի 2-ը՝ Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում իրականացված ականազերծման գործողությունների արդյունքում՝ մարդասիրական ականազերծման աշխատանքներով զբաղվող կազմակերպությունները՝ ականներից և այլ պայթյունավտանգ նյութերի մնացորդներից մաքրել են 190 հազար 194,9 հեկտար տարածք: Ընդհանուր առմամբ հայտնաբերվել և մաքրվել է 191,600 ական և պատերազմի այլ պայթուցիկ մնացորդներ, այդ թվում՝ 36,479 հակահետևակային և 21,607 հակատանկային ական, ինչպես նաև 133,514 չպայթած զինամթերք:

03 Апреля 2025 - 12:53
Заместитель генерального секретаря Европейской службы внешних действий (ЕСВД) по экономическим и глобальным вопросам Саймон Мордью и специальный представитель Европейского Союза (ЕС) по Южному Кавказу и кризису в Грузии Магдалена Гроно, руководитель отдела ЕСВД Дорота Длучи, посол ЕС в Азербайджане Петр Михалко и другие гости ознакомились в Агдаме с деятельностью по разминированию освобожденных от оккупации территорий.
Как передает АЗЕРТАДЖ, гостям мобильного полевого лагеря Агентства Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA) была предоставлена информация о минном загрязнении территорий со стороны Армении и работах по очистке, проводимых в этом направлении.
Председатель правления ANAMA Вугар Сулейманов сообщил, что в результате операций по разминированию, проведенных в Карабахе и Восточном Зангезуре с ноября 2020 года по 2 апреля 2025 года, организациями, вовлеченными в гуманитарную деятельность по разминированию, в целом от мин и других взрывоопасных пережитков войны очищено 190 тысяч 194,9 гектара территории. Выявлено и обезврежено 191 тыс. 600 мин и других взрывоопасных пережитков войны, включая 36 тыс. 479 противопехотных и 21 тыс. 607 противотанковых мин, а также 133 тыс. 514 неразорвавшихся боеприпасов (НРБ).