02 Ապրիլի 2025 - 19:17
Ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Չինաստանի Կոմկուսի Կենտրոնական կոմիտեի անդամ, Միջազգային հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Լյու Ցզյանչաոյին։
Իլհամ Ալիևը վստահություն է հայտնել Ադրբեջանի և Չինաստանի միջև հարաբերությունների հետագա հաջող զարգացման հարցում՝ ընդգծելով, որ քաղաքական, տնտեսական և տրանսպորտային ոլորտներում առկա համագործակցությունը նպաստում է տարածաշրջանում բազմակողմ փոխագործակցության և անվտանգության ամրապնդմանը։
Լյու Ցզյանչաոն Իլհամ Ալիևին է փոխանցել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինի ողջույնն ու բարեմաղթանքները։ Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել և պատասխան ողջույն փոխանցել Սի Ծինփինին։
Հանդիպմանը քննարկվել են առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հարցեր «Միջին միջանցք» և «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծերի շրջանակներում։ Մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել նաև «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության և Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության միջև հարաբերությունների զարգացման շուրջ։

• Ильхам Алиев и Лю Цзяньчао обсудили расширение торгово-экономических связей
2 апреля президент Азербайджана Ильхам Алиев принял члена Центрального комитета Коммунистической партии Китая, заведующего отделом международных связей Лю Цзяньчао.
Ильхам Алиев выразил уверенность в дальнейшем успешном развитии отношений между Азербайджаном и Китаем, подчеркнув, что существующее сотрудничество в политической, экономической и транспортной сферах способствует укреплению многостороннего взаимодействия и безопасности в регионе.
Лю Цзяньчао передал Ильхаму Алиеву приветствия и наилучшие пожелания от председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина. Ильхам Алиев поблагодарил и передал ответные приветствия Си Цзиньпину.
На встрече были обсуждены вопросы расширения торгово-экономических связей, сотрудничества в области возобновляемой энергии и в рамках проектов Среднего коридора и «Один пояс, один путь». Также состоялся обмен мнениями о развитии отношений между партией «Ени Азербайджан» и Коммунистической партией Китая.