• Հենց Ադրբեջանը ու անձամբ ես նախաձեռնեցինք խաղաղության բանակցությունների մեկնարկը. Ալիև
Նախագահ Իլհամ Ալիևը իր գերմանացի գործընկեր Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին մանրամասն տեղեկացրել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացի մասին։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ պետության ղեկավարն ասել է. «Այսօր մեր զրույցի ընթացքում ես բավականաչափ տեղեկացրեցի պարոն նախագահին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի մասին։ Ես նշեցի, որ Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի ավարտից հետո հենց Ադրբեջանը ու անձամբ ես նախաձեռնեցինք խաղաղության բանակցությունների մեկնարկը: Այն ժամանակ ոչ Հայաստանը, ոչ էլ այն ժամանակ դեռ գործող ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը նման առաջարկ չներկայացրեցին։ Այս առաջարկն արել է ադրբեջանական կողմը։ Սա ինքնին ցույց է տալիս, թե որքան շահագրգռված ենք խաղաղության պայմանագիր կնքելու հարցում»:
Ադրբեջանի նախագահը հավելել է, որ այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը», խաղաղության պայմանագրում որի ընդգրկման մասին մինչև 2024 թվականի հունվարը պնդում էր Հայաստանը, գոյություն չունի: Այն գոյություն ուներ միայն Հայաստանի երազանքներում։ Կա Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջան։

02 Апреля 2025 - 13:40
Президент Ильхам Алиев подробно проинформировал германского коллегу Франка-Вальтера Штайнмайера о мирном процессе между Азербайджаном и Арменией.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, отвечая на вопросы журналистов, глава государства сказал:
«Сегодня в ходе беседы я в достаточной степени проинформировал господина президента о мирном процессе между Азербайджаном и Арменией. Я отметил, что после окончания Второй Карабахской войны именно Азербайджан и лично я стали инициаторами начала мирных переговоров. В то время ни Армения, ни еще функционировавшая тогда Минская группа ОБСЕ не выдвинули подобного предложения. Это предложение было сделано азербайджанской стороной. Это само по себе показывает, насколько мы заинтересованы в заключении мирного договора».
Президент Азербайджана добавил, что так называемой «Нагорно-Карабахской Республики», на включении которой в мирный договор до января 2024 года настаивала Армения, нет, она существовала только в мечтах Армении. Есть Карабахский регион Азербайджана.