02 Ապրիլի 2025 - 15:35
Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կարծում է, որ Ադրբեջանին և Հայաստանին ժամանակ է պետք փոխադարձ վստահությունը վերականգնելու համար։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Շտայնմայերը հայտարարել է Բաքվում՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Մենք հասկանում ենք, որ փոխվստահությունը վերականգնելու համար ժամանակ և ջանք է պահանջվում: Դա շատ երկար գործընթաց է: Եվ՛ երկրներին, և՛ ժողովուրդներին շատ ժամանակ կպահանջվի: Հաշտեցման համար ժամանակ կպահանջվի, և մենք չպետք է այն բաց թողնենք»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, երկու երկրների հաշտեցման առաջին քայլը խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է։
«Կարծում եմ, որ այն պայմանները, որոնք քննարկվել են (խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար) իրագործելի են, և երկու կողմերը կգան համաձայնության, և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության խոչընդոտները կվերացվեն»,- հավելել է Գերմանիայի նախագահը։

• Штайнмайер: Азербайджану и Армении потребуется время на восстановление взаимного доверия
Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер считает, что Азербайджану и Армении потребуется время на восстановление взаимного доверия.
Как сообщает Report, об этом Штайнмайер заявил в Баку, выступая с заявлением для прессы с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Мы понимаем, что нужно время и усилия, чтобы восстановить взаимное доверие. Это очень долгий процесс. И странам, и народам потребуется еще много времени. Для примирения потребуется время, и мы не должны упускать его», — сказал он.
По его словам, первым шагом для примирения двух стран является подписание мирного договора.
«Думаю, что условия, о которых говорилось (для подписания мирного договора), выполнимы, и обе стороны придут к соглашению, и барьеры для мира между Арменией и Азербайджаном будут устранены», — добавил президент Германии.