02 Ապրիլի 2025 - 14:29
Գերմանիան մեծ նշանակություն է տալիս՝ Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու (ԱՄՏԵ– Միջին միջանցք) նախագծին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը, հանդես գալով՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ մամուլի համար համատեղ հայտարարությամբ։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը դարձել է հանգույց, որտեղ հատվում են կարևոր առևտրային ուղիները։
«Բեռլինը հանդես է գալիս՝ տրանսպորտի ոլորտում համագործակցության զարգացման օգտին: Ադրբեջանը կարող է կարևոր դեր խաղալ Կենտրոնական Ասիայի, Հեռավոր Արևելքի և Չինաստանի հետ մեր տրանսպորտային կապերի զարգացման գործում: Այս տեսանկյունից Միջին միջանցքը կարևոր նախագիծ է գերմանական տնտեսության համար»,- ընդգծել է նա:
Շտայնմայերը նաև ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունն ու կայունությունը էլ ավելի մեծ ազդակ կհաղորդեն տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանը։

• Штайнмайер: Азербайджан превратился в хаб, где пересекаются важные торговые пути
Германия придает огромную важность проекту Транскаспийского международного транспортного маршрута (ТМТМ — Средний коридор).
Как сообщает Report, об этом заявил президент ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер, выступая с совместными с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявлениями для прессы.
По его словам, Азербайджан превратился в хаб, где пересекаются важные торговые пути.
«Берлин выступает за развитие сотрудничества в сфере транспорта. Азербайджан может сыграть важную роль в развитии наших транспортных связей с Центральной Азией, Дальним Востоком и Китаем. С этой точки зрения Средний коридор — важный проект для экономики Германии», — подчеркнул он.
Штайнмайер также подчеркнул, что устойчивый мир и стабильность на Южном Кавказе придаст еще больший стимул экономическому развитию региона.