• Շտայնմայեր. Ուրախ եմ Բաքու վերադառնալու համար
Ադրբեջան այցը լավ հնարավորություն է հանդիսանում՝ քննարկելու ադրբեջանա-գերմանական երկկողմ հարաբերությունները և Հարավային Կովկասում խաղաղ գործընթացը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ պատվիրակությունների կազմով հանդիպմանը։
Շտայնմայերը հիշեցրել է, որ նրա վերջին այցն Ադրբեջան տեղի է ունեցել 9 տարի առաջ, երբ նա զբաղեցնում էր Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնը։
«Այդ ժամանակից ի վեր աշխարհաքաղաքական մեծ փոփոխություններ են տեղի ունեցել, կարծես մի հավերժություն է անցել, ես ուրախ եմ Բաքու վերադառնալու համար, սա լավ հնարավորություն է՝ մտքերի լայն փոխանակում կատարելու, մասնավորապես՝ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցերի և Հայաստանի հետ խաղաղ գործընթացի շուրջ», - ասել է Գերմանիայի նախագահը:

02 Апреля 2025 - 11:48
Визит в Азербайджан является хорошей возможностью обсудить азербайджано-германские двусторонние отношения и мирный процесс на Южном Кавказе.
Как сообщает Report, об этом заявил президент ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в составе делегаций.
Штайнмайер напомнил, что последний его визит в Азербайджан состоялся 9 лет назад, когда он занимал должность главы МИД Германии.
«С тех пор произошли серьезные геополитические изменения, как будто прошла целая вечность. Рад вернуться в Баку, это хорошая возможность провести широкий обмен мнениями, в частности по вопросам развития двусторонних отношений и мирного процесса с Арменией», — сказал политик.