• Բայրամովն ու Սանաին քննարկել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է՝ Իրանի նախագահի քաղաքական հարցերով խորհրդական Մեհդի Սանաիի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են՝ Ադրբեջանի և Իրանի միջև երկկողմ ու բազմակողմ համագործակցության ընթացքը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր։
Ընդգծվել է փոխայցելությունների, շփումների և քաղաքական երկխոսության կարևորությունը՝ ադրբեջանա-իրանական հարաբերությունների զարգացման գործում, և նշվել է, որ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկումը նպաստում է համագործակցության ընդլայնմանը։ Կողմերը քննարկել են մի շարք ոլորտներում գործընկերության հեռանկարները, այդ թվում՝ քաղաքականության, տնտեսության, առևտրի, էներգետիկ անվտանգության, տրանսպորտի ու ենթակառուցվածքների: Այս համատեքստում նշվել է, որ Բաքվի և Թեհրանի կողմից իրականացվող համատեղ նախագծերը կարևոր դեր են խաղում՝ տարածաշրջանով անցնող տրանսպորտային միջանցքների զարգացման գործում։

02 Апреля 2025 - 09:15
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов сегодня встретился с советником президента Ирана по политическим вопросам Мехди Санаи.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече были обсуждены аспекты двустороннего и многостороннего сотрудничества между Азербайджаном и Ираном, а также вопросы региональной и международной безопасности.
Была подчеркнута важность взаимных визитов, контактов и политического диалога в развитии азербайджано-иранских отношений, отмечено, что обсуждение вопросов, представляющих общий интерес, способствует расширению сотрудничества. Стороны обсудили перспективы партнерства в ряде сфер, включая политику, экономику, торговлю, энергетическую безопасность, транспорт и коммуникации. В этом контексте было заявлено, что реализуемые Баку и Тегераном совместные проекты играют важную роль в развитии транспортных коридоров, проходящих через регион.
Стороны подчеркнули роль совместной азербайджано-иранской комиссии по торгово-экономическим и гуманитарным вопросам, отметили необходимость дальнейшего укрепления связей в рамках региональных и международных организаций, включая Организацию исламского сотрудничества, Организацию экономического сотрудничества, Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии и D-8.