• Ադրբեջանում բարձրացվո՞ւմ է Սահմանադրական դատարանի դատավորների տարիքային շեմը.
Ադրբեջանի խորհրդարանը վերջնական ընթերցմամբ հաստատել է՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորների տարիքային շեմը բարձրացնելու մասին՝ «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխությունները։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, որոշումն ընդունվել է Միլլի Մեջլիսի այսօրվա լիագումար նիստում։
Փոփոխությունների համաձայն՝ տարիքային շեմը 70-ից բարձրացվում է մինչև 75 տարեկան։ Բացի այդ, 75 տարին լրացած դատավորը շարունակում է իր պարտականությունները կատարել մինչև նոր դատավորի նշանակումը, բայց ոչ ավելի, քան 6 ամսով։
Սահմանադրական դատարանի 75 տարին լրացած դատավորի լիազորությունները կարող են վաղաժամկետ դադարեցվել։ Այս դեպքում նա համարվում է Սահմանադրական դատարանի պաշտոնաթող դատավոր։

• В Азербайджане повышается предельный возраст судей Конституционного суда?
Парламент Азербайджана утвердил в окончательном чтении поправки в закон «О Конституционном суде» о повышении предельного возраста судей Конституционного суда.
Как сообщает Report, решение было принято на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
Согласно поправкам, возрастной порог повышается с 70 до 75 лет. Кроме того, судья, достигший 75-летнего возраста, продолжает исполнять свои обязанности до назначения нового судьи, но не более 6 месяцев.
Полномочия судьи Конституционного суда, достигшего 75 лет, могут быть прекращены досрочно. В этом случае он считается судьей Конституционного суда в отставке.