• TRTAvaz հեռուստաալիքը՝ Ղարաբաղի վերականգնման մասին
Թուրքական TRTAvaz հեռուստաալիքը ռեպորտաժ է պատրաստել նվիրված Ադրբեջանի՝ հայկական օկուպացիայից ազատագրված հողերի վերականգնմանը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, սյուժեում նշվում է, որ երկրի ապաօկուպացված շրջաններում բազմաթիվ նախագծեր են իրականացվում, այդ թվում՝ «խելացի քաղաքներ» ծրագիրը:
«Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում վերականգնման համար պլանավորված՝ ավերված քաղաքներից առաջինը լինելու է Աղդամը։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը պլանային այցեր է կատարում տարածաշրջան՝ ծանոթանալու աշխատանքների ընթացքին, որին մասնակցում են նաև թուրքական ընկերությունները», - ասվում է TRTAvaz-ի ռեպորտաժում։
Ռեպորտաժում պատմվում է հանրապետության Աղդամի շրջանի Սարըջալը գյուղի առաջին փուլի բացմանը՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի և առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևայի մասնակցության մասին։
Հեռուստաալիքը հեռուստադիտողներին տեղեկացրել է այս բնակավայրի վերականգնման մասին, որտեղ արդեն կառուցվել է 203 առանձնատուն, ստեղծվել են բոլոր պայմանները հարյուրավոր ընտանիքների հարմարավետ ապրելու համար։

01 Апреля 2025 - 11:49
Турецкий телеканал TRTAvaz подготовил репортаж, посвященный восстановлению освобожденных от армянской оккупации земель Азербайджана.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в сюжете отмечается, что в деоккупированных районах страны реализуются многочисленные проекты, в том числе программа «умных городов».
«Первым из разрушенных городов, который планируется к восстановлению в Карабахском регионе Азербайджана, станет Агдам. Президент Ильхам Алиев совершает плановые поездки в регион с целью ознакомления с ходом работ, в которых принимают участие и турецкие компании», — говорится в репортаже TRTAvaz.
Повествуется о недавнем участии президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой в открытии первого этапа села Сарыджалы Агдамского района республики.
Телеканал информировал зрителей о восстановлении этого населенного пункта, где уже построено 203 частных дома, созданы все условия для комфортного проживания сотен семей.