01 Ապրիլի 2025 - 09:58
Ադրբեջանում Գերմանիայի դեսպան Ռալֆ Հորլեմանը՝ տեխնիկական սխալ է անվանել՝ Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի Instagram-ի պաշտոնական էջում անջատողական ռեժիմի «դրոշի» հրապարակումը։
Ինչպես APA-ին հայտնել են դիվանագիտական աղբյուրներից, ԱԳՆ-ում հանդիպման ժամանակ դեսպանը բանավոր ներողություն է խնդրել այս սխալի համար, սակայն ադրբեջանական կողմը պնդում է հրապարակային ներողություն խնդրելու մասին։
Հետաքրքիր է, որ գերմանական կողմը դեռ ներողություն չի խնդրել։ Եթե սա իսկապես տեխնիկական սխալ է և ոչ հրապարակային սադրանք, ապա ինչո՞ւ է նա ձեռնպահ մնում ներողություն խնդրելուց։ Եթե այս հրապարակման լույսի ներքո գերմանական կողմը ներողություն չխնդրի, ապա Գերմանիայի նախագահի Ադրբեջան սպասվող այցի նպատակահարմարությունը հարց է առաջացնում։

• Посол Германии принес устные извинения
Посол Германии в Азербайджане Ральф Хорлеманн назвал технической ошибкой публикацию «флага» сепаратистского режима на официальной странице в Instagram президента Германии Франка-Вальтера Штайнмайера.
Как сообщили АПА из дипломатических источников, во время встречи в Министерстве иностранных дел посол принес устные извинения за эту ошибку, но азербайджанская сторона настаивает на публичных извинениях.
Интересно, что германская сторона все еще не принесла своих извинений. Если это действительно техническая ошибка, а не публичная провокация, то почему она воздерживается от извинений?! Если на фоне данной публикации германская сторона не принесет извинений, то целесообразность ожидаемого визита президента Германии в Азербайджан вызывает вопрос.