• Գերմանիայի դեսպանը կանչվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ
Մարտի 31-ին Ադրբեջանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռալֆ Հորլեմանը կանչվել է արտաքին գործերի նախարարություն։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Հանդիպմանը դեսպանին խիստ բողոք է հայտնվել՝ կապված այն բանի հետ, որ Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի Հայաստան կատարած այցի ընթացքում՝ Instagram-ի պաշտոնական էջում տեղադրվել է Ադրբեջանի նախկին օկուպացված տարածքներում գործող անջատողական ռեժիմի «դրոշի» հրապարակումը։
Ընդգծվել է, որ այս բացահայտ քաղաքական սադրանքն անընդունելի է, և գերմանական կողմը պետք է հրապարակայնորեն ներողություն խնդրի դրա համար։
Հայտարարվել է, որ այս հրապարակումը հակասում է՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը և շարունակվող խաղաղ գործընթացին աջակցելու մասին գերմանական կողմի հայտարարություններին։ Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայ բնակիչներին, ապա նշվել է, որ Ադրբեջանի նախկին օկուպացված տարածքներից և Հայաստանից բռնի տեղահանված ավելի քան մեկ միլիոն ադրբեջանցիների իրավունքների անտեսումը մեր երկրի նկատմամբ կանխակալ վերաբերմունքի ևս մեկ ցուցիչ է։ Գերմանական կողմի ուշադրությանն է ներկայացվել, որ Ադրբեջանը ռազմական և քաղաքական միջոցներով լուծել է շուրջ 30 տարի շարունակվող հակամարտությունը, վերականգնել է իր տարածքային ամբողջականությունն ու պատմական արդարությունը։
Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանում «Լեռնային Ղարաբաղ» անունով վարչատարածքային միավոր չկա, և մեր տարածքների հիշատակիման ժամանակ անհրաժեշտ է խուսափել՝ գոյություն չունեցող և կեղծված անուններ օգտագործելուց։

31 Марта 2025 - 23:34
31 марта чрезвычайный и полномочный посол Германии в Азербайджане Ральф Хорлеманн был вызван в Министерство иностранных дел.
На встрече послу был выражен решительный протест в связи с тем, что в рамках визита в Армению президента Германии Франка-Вальтера Штайнмайера на официальной странице в Instagram была размещена публикация «флага» сепаратистского режима, действовавшего на бывших в оккупации территориях Азербайджана.
Подчеркнуто, что эта откровенная политическая провокация неприемлема и немецкая сторона должна публично извиниться за это.
Было заявлено, что данная публикация противоречит заявлениям немецкой стороны о поддержке территориальной целостности и суверенитета Азербайджана и продолжающемуся мирному процессу. Что касается армянских жителей Карабахского региона, то было отмечено, что игнорирование прав более миллиона азербайджанцев, насильственно изгнанных с бывших в оккупации территорий Азербайджана и из Армении, является еще одним показателем предвзятого отношения к нашей стране. До сведения немецкой стороны было доведено, что Азербайджан военно-политическим путем решил конфликт, длившийся почти 30 лет, восстановил свою территориальную целостность и историческую справедливость.