26 Մարտի 2025 - 10:49
Ադրբեջանը, Իսլամական զարգացման բանկի (ԻԶԲ) հետ միասին կարող է մասնակցել՝ Պակիստանի ճանապարհային ենթակառուցվածքի զարգացման նախագծերին։
Այս մասին հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով Պակիստանի ավտոմոբիլային ճանապարհների ազգային վարչությանը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ Ադրբեջանը նախատեսում է 2 մլրդ դոլարի ներդրում կատարել Պակիստանում նախագծերում, որոնց մի մասն ուղղվելու է ճանապարհային ենթակառուցվածքների զարգացմանը։
Նշվում է, որ Ադրբեջանը կարող է ֆինանսավորել՝ M10 մայրուղու կամ Կարաչիի հյուսիսային շրջանցիկ՝ 57 կմ երկարությամբ երկկողմանի ավտոմայրուղու՝ Մանգոպիր, Կարաչի, Սինդ քաղաքներում աշխատանքները։ Բացի այդ, Ադրբեջանը ԻԶԲ-ի հետ միասին կարող է ֆինանսավորել M6 Սուքքուր-Հայդարաբադ մայրուղու շինարարությունը (1,2 մլրդ դոլար արժողությամբ):

• Пакистан назвал дорожные проекты за счет инвестиций Азербайджана
Азербайджан совместно с Исламским банком развития (ИБР) может принять участие в проектах развития дорожной инфраструктуры Пакистана.
Об этом сообщает Report со ссылкой на Национальное управление автомобильных дорог Пакистана.
По данным управления, Азербайджан планирует инвестировать $2 млрд в проекты в Пакистане, часть из которых будет направлена в развитие дорожной инфраструктуры.
Отмечается, что Азербайджан может профинансировать работы на автомагистрали М10 или Северный обход Карачи — это двухполосная автомагистраль протяженностью 57 км в городе Мангопир, Карачи, Синд. Кроме этого, Азербайджан может совместно с ИБР профинансировать работы по строительству автомагистрали М6 Суккур-Хайдарабад (стоимость $1,2 млрд).