25 Մարտի 2025 - 23:40
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն անհիմն է անվանել Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի կողմից՝ իրանցի գործընկեր Աբբաս Արաղչիի հետ հանդիպման ժամանակ հնչեցված պնդումները։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Այխան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ։
«Մարտի 25-ին Իրանի արտգործնախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ համատեղ ասուլիսում՝ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի այն պնդումները, թե իբր Ադրբեջանը նոր պայմաններ է առաջ քաշել՝ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ համաձայնության գալուց հետո, լիովին անհիմն են», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքով, Հայաստանի արտգործնախարարը քաջատեղյակ է, որ վերջին երկուսուկես տարիների ընթացքում բանակցային գործընթացի կարևոր թեմաներից են՝ Հայաստանի սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը ու ինքնիշխանությանը հակասող դրույթի վերացման պահանջը, ինչպես նաև Մինսկի խմբի պաշտոնական վերացումը։
«Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի տարածքային պահանջների մասին փաստերը, որոնք արտացոլված են Սահմանադրության, Հայաստանի ազգային օրենսդրության մեջ, դատական հայցերով և քաղաքական հայտարարություններով հայկական կողմին ներկայացվել են դեռևս 2023 թվականի մայիսին՝ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման ժամանակ։ Երրորդ երկրները նույնպես լիովին տեղեկացված են այդ մասին:
Հաշվի առնելով վերը նշվածը, հայկական կողմի պնդումները, թե իբր Ադրբեջանը առաջին անգամ է առաջ քաշում այդ պայմանները՝ նպատակ ունեն մոլորեցնել միջազգային հանրությանը, և այդ մարտավարությունը որևէ արդյունք չի տա։ Եթե հայկական կողմը շահագրգռված է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմամբ, ապա նա պետք է անհապաղ փոփոխություններ կատարի իր Սահմանադրության մեջ՝ հրաժարվելով Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներից և չխուսափի՝ Մինսկի խմբի պաշտոնական վերացման ուղղությամբ համագործակցությունից»,- հայտարարել է Այխան Հաջիզադեն։

25 Марта 2025 - 23:40
В Министерстве иностранных дел Азербайджана назвали безосновательными утверждения, озвученные главой МИД Армении Араратом Мирзояном на встрече с иранским коллегой Аббасом Арагчи.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в комментарии официального представителя азербайджанского внешнеполитического ведомства Айхана Гаджизаде.
«Утверждения министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, озвученные 25 марта на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Ирана Сейедом Аббасом Арагчи о том, что Азербайджан якобы выдвинул новые условия после достижения соглашения по тексту мирного договора, полностью безосновательны», - подчеркивается в заявлении.
По его словам, министру иностранных дел Армении хорошо известно, что требование об устранении положения в конституции Армении, направленного против территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, а также официальное упразднение Минской группы были среди важных тем переговорного процесса в течение последних двух с половиной лет.
«Факты о территориальных претензиях Армении к Азербайджану, отраженных в Конституции, национальном законодательстве Армении, судебных исках и политических заявлениях, были представлены армянской стороне еще в мае 2023 года во время встречи в Вашингтоне. Об этом также полностью осведомлены третьи страны.
Учитывая вышеизложенное, утверждения армянской стороны о том, что Азербайджан якобы выдвигает эти условия впервые, направлены на введение в заблуждение международной общественности, и эта тактика не даст никаких результатов. Если армянская сторона заинтересована в подписании мирного соглашения, она должна без промедления внести изменения в свою Конституцию, отказавшись от территориальных претензий к Азербайджану, и не уклоняться от сотрудничества в направлении официального упразднения Минской группы», - констатировал Айхан Гаджизаде.