25 Մարտի 2025 - 10:32
Պետության ղեկավարի հանձնարարականով և արտաքին գործերի նախարարության, թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարության և Ադրբեջանի «Կասպյան նավագնացություն» ՓԲԸ-ի անցկացրած երկարատև բանակցությունների արդյունքում՝ Ադրբեջանի Հանրապետության 18 քաղաքացիներ, որոնք հանդիսանում են Caspian Marine Services B.V. ընկերության ադրբեջանական ներկայացուցչության «CMS Pəhləvan», «CMS İgid» և «CMS-3» նավերի անձնակազմի անդամներ և անցած տարվա նոյեմբերի 7-ից պահվում էին Էրիթրեայում, ազատ են արձակվել և վերադարձել հայրենիք։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
«Էրիթրեայում նավերի անձնակազմերի գտնվելու ընթացքում նրանց հյուպատոսական աջակցություն է ցուցաբերվել Եթովպիայում Ադրբեջանի դեսպանատան միջոցով և միջոցներ են ձեռնարկվել նրանց կարիքները բավարարելու համար։ Մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում Էրիթրեայում Թուրքիայի դեսպանատանը՝ Ադրբեջանի քաղաքացիների վերադարձի հարցում ցուցաբերած օգնության համար», - հայտնել են ԱԳՆ-ում։

• Азербайджан вернул задержанных в Африке моряков на родину
В соответствии с поручением главы государства и в результате длительных переговоров, проведенных Министерством иностранных дел, Министерством цифрового развития и транспорта и ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство», 18 граждан Азербайджанской Республики, являющихся членами экипажей судов «CMS P?hl?van», «CMS Igid» и «CMS-3» азербайджанского представительства компании Caspian Marine Services B.V., которые с 7 ноября прошлого года удерживались в Эритрее, освобождены и возвращены на родину.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в сообщении Министерства иностранных дел.
«В период нахождения экипажей судов в Эритрее им оказывалась консульская поддержка через посольство Азербайджана в Эфиопии, а также принимались меры для удовлетворения их потребностей. Выражаем глубокую благодарность посольству Турции в Эритрее за оказанную помощь в деле возвращения граждан Азербайджана», — отметили в МИД.