24 Մարտի 2025 - 10:56
Բրազիլական Folha թերթին տված հարցազրույցում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունները COP-ի նախորդ համաժողովներում «Համաշխարհային հարավի» և զարգացող երկրների կարիքների նկատմամբ ենթադրյալ ուշադրության պակասի մասին լիովին անհիմն են։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ՝ ի պատասխան ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարի COP համաժողովի համատեքստում արված հայտարարությունների։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի արտգործնախարարը բոլորովին տեղյակ չէ COP-ի շրջանակներում կլիմայական բանակցությունների էությանը։
Մինչ օրս COP-ի բոլոր համաժողովներում ընդունվել են կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ ուղենշային որոշումներ՝ ուղղված Գլոբալ հարավի երկրներին աջակցելուն:
Այս համատեքստում Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի հայտարարությունները ոչ միայն անհարգալից վերաբերմունք են COP29-ի, այլ նաև նախորդ բոլոր համաժողովների կազմակերպիչների նկատմամբ։
Ինչ վերաբերում է COP29-ին, ապա Բաքվի համաժողովը, որը շրջադարձային դարձավ կլիմայական գլոբալ դիվանագիտության մեջ, ճանաչվեց ամենահաջողակ COP-երից մեկը ինչպես կազմակերպվածության մակարդակի, այնպես էլ բանակցությունների վերջնական արդյունքի տեսակետից։
Այսպես, Բաքվում ընդունված Baku Climate Finance Ambition որոշման համաձայն, զարգացող երկրներում կլիմայական գործողությունների ֆինանսավորման համար զարգացած երկրների պետական աղբյուրներից տարեկան 100 միլիարդ ԱՄՆ դոլար հատկացնելու նպատակը ավելացել է երեք անգամ՝ մինչև 300 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Նույն որոշմամբ նախատեսված է, որ բոլոր աղբյուրներից (պետական և ոչ պետական) ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալը կկազմի 1,3 տրլն ԱՄՆ դոլար։
Բացի այդ, COP29-ը պատմության մեջ մտավ որպես կոնֆերանս, որում գործարկվեց ածխածնի շուկաների մեխանիզմը (Փարիզի համաձայնագրի վարկային մեխանիզմը), որի շուրջ որոշում չէր հաջողվում կայացնել մոտ 10 տարի: Այս մեխանիզմի համաձայն՝ Գլոբալ հարավի երկրները նույնպես կկարողանան զգալիորեն օգտվել կլիմայի ֆինանսավորումից:
COP29-ի նշանակությունը Գլոբալ հարավի համար դրսևորվեց նաև «Կորուստների և վնասների փոխհատուցման հիմնադրամի» գործարկման մեջ, որը առանձնահատուկ ուշադրության արժանացավ:
Այս ձեռքբերումները, որոնք հնարավոր դարձան COP29-ի նախագահության ակտիվ ջանքերի շնորհիվ, կազմում են Բաքվի համաժողովի հաջողությունների միայն մի փոքր մասը։
Կլիմայի գլոբալ հանրության համար այս պահին առաջնահերթ խնդիրն է իրականացնել COP29 որոշումները և նախապատրաստվել հաջորդ COP համաժողովին, որը կանցկացվի Բրազիլիայի Բելեն քաղաքում:

• МИД Азербайджана ответил Армении на заявления по COP
Заявления министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в интервью бразильской газете Folha о якобы недостаточном внимании к нуждам «Глобального Юга» и развивающихся стран на предыдущих конференциях COP являются абсолютно безосновательными.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в комментарии Министерства иностранных дел Азербайджана в ответ на заявления главы МИД Армении, сделанные в контексте конференции COP.
Очевидно, что министр иностранных дел Армении вообще не осведомлён о сути климатических переговоров в рамках COP.
До настоящего времени на всех конференциях COP принимались знаковые решения в сфере борьбы с изменением климата, направленные на поддержку стран «Глобального Юга».
В этом контексте заявления главы МИД Армении представляют собой не только проявление неуважения к COP29, но и к организаторам всех предыдущих конференций COP.
Что касается COP29, то Бакинская конференция, ставшая переломным моментом в глобальной климатической дипломатии, была признана одной из самых успешных COP как с точки зрения уровня организации, так и по итоговым результатам переговоров.
Так, согласно принятому в Баку решению Baku Climate Finance Ambition, цель по ежегодному выделению 100 миллиардов долларов США из государственных источников развитых стран для финансирования климатических действий в развивающихся государствах была увеличена в три раза – до 300 млрд долларов США. В том же решении предусмотрено, что общий объем финансирования из всех источников (государственных и негосударственных) составит 1,3 триллиона долларов США.
Кроме того, COP29 вошел в историю как конференция, на которой был дан старт механизму углеродных рынков (Механизм Парижского соглашения по кредитам), решение по которому не удавалось принять на протяжении почти 10 лет. В рамках этого механизма страны «Глобального Юга» также смогут в значительной степени воспользоваться климатическим финансированием.
Значение COP29 для «Глобального Юга» также проявилось в запуске Фонда компенсации потерь и ущерба (Loss and Damage Fund), которому уделялось особое внимание.
Эти достижения, достигнутые благодаря активным усилиям председательства COP29, составляют лишь небольшую часть успехов Бакинской конференции.
На данный момент главным приоритетом для мирового климатического сообщества является реализация решений COP29 и подготовка к следующей конференции COP, которая пройдет в бразильском городе Белен.