• Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է COP-ի վերաբերյալ Հայաստանի հայտարարություններին
Բրազիլական Folha թերթին տված հարցազրույցում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունները COP-ի նախորդ համաժողովներում «Համաշխարհային հարավի» և զարգացող երկրների կարիքների նկատմամբ ենթադրյալ ուշադրության պակասի մասին լիովին անհիմն են։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ՝ ի պատասխան ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարի COP համաժողովի համատեքստում արված հայտարարությունների։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի արտգործնախարարը բոլորովին տեղյակ չէ COP-ի շրջանակներում կլիմայական բանակցությունների էությանը։
Մինչ օրս COP-ի բոլոր համաժողովներում ընդունվել են կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ ուղենշային որոշումներ՝ ուղղված Գլոբալ հարավի երկրներին աջակցելուն:
Այս համատեքստում Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի հայտարարությունները ոչ միայն անհարգալից վերաբերմունք են COP29-ի, այլ նաև նախորդ բոլոր համաժողովների կազմակերպիչների նկատմամբ։
Ինչ վերաբերում է COP29-ին, ապա Բաքվի համաժողովը, որը շրջադարձային դարձավ կլիմայական գլոբալ դիվանագիտության մեջ, ճանաչվեց ամենահաջողակ COP-երից մեկը ինչպես կազմակերպվածության մակարդակի, այնպես էլ բանակցությունների վերջնական արդյունքի տեսակետից։
Այսպես, Բաքվում ընդունված Baku Climate Finance Ambition որոշման համաձայն, զարգացող երկրներում կլիմայական գործողությունների ֆինանսավորման համար զարգացած երկրների պետական աղբյուրներից տարեկան 100 միլիարդ ԱՄՆ դոլար հատկացնելու նպատակը ավելացել է երեք անգամ՝ մինչև 300 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Նույն որոշմամբ նախատեսված է, որ բոլոր աղբյուրներից (պետական և ոչ պետական) ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալը կկազմի 1,3 տրլն ԱՄՆ դոլար։
Բացի այդ, COP29-ը պատմության մեջ մտավ որպես կոնֆերանս, որում գործարկվեց ածխածնի շուկաների մեխանիզմը (Փարիզի համաձայնագրի վարկային մեխանիզմը), որի շուրջ որոշում չէր հաջողվում կայացնել մոտ 10 տարի: Այս մեխանիզմի համաձայն՝ Գլոբալ հարավի երկրները նույնպես կկարողանան զգալիորեն օգտվել կլիմայի ֆինանսավորումից:
COP29-ի նշանակությունը Գլոբալ հարավի համար դրսևորվեց նաև «Կորուստների և վնասների փոխհատուցման հիմնադրամի» գործարկման մեջ, որը առանձնահատուկ ուշադրության արժանացավ:
Այս ձեռքբերումները, որոնք հնարավոր դարձան COP29-ի նախագահության ակտիվ ջանքերի շնորհիվ, կազմում են Բաքվի համաժողովի հաջողությունների միայն մի փոքր մասը։
Կլիմայի գլոբալ հանրության համար այս պահին առաջնահերթ խնդիրն է իրականացնել COP29 որոշումները և նախապատրաստվել հաջորդ COP համաժողովին, որը կանցկացվի Բրազիլիայի Բելեն քաղաքում:
Մենք հուսով ենք, որ Բելենում COP-ը հերթական քայլը կլինի կլիմայի շուրջ բանակցություններում: