15 Մարտի 2025 - 10:45
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները ողջունել են Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության հայտարարությունը խաղաղ բանակցությունների ավարտի մասին և հույս հայտնել, որ այս պատմական քայլը կամրապնդի հաղորդակցության, երկխոսության և կայունության կամուրջները՝ ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի, այնպես էլ ողջ Կովկասյան տարածաշրջանի զարգացման հասնելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է ԱՄԷ արտաքին գործերի նախարարության X սոցիալական ցանցում զետեղված հրապարակման մեջ։
Արտաքին գործերի փոխնախարար Լանա Զաքի Նուսեյբեն նշել է, որ ԱՄԷ-ն աջակցում է երկու երկրների կողմից համաձայնեցված բոլոր միջոցներին՝ տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում անվտանգության և խաղաղության ամրապնդման և կարգավորումը ամրապնդելու համար, ինչը թույլ կտա սկսել կայուն և կառուցողական համագործակցության նոր շրջան:
Նուսեյբեն ընդգծել է, որ ԱՄԷ-ն խորը հարաբերություններ ունի Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ և հանձնառու է ամրապնդել նրանց միջև համագործակցությունը՝ փոխադարձ շահերին հասնելու համար։

• ОАЭ приветствует завершение мирных переговоров между Азербайджаном и Арменией
Объединенные Арабские Эмираты приветствовали заявление Азербайджанской Республики и Республики Армения о завершении мирных переговоров и выразили надежду, что этот исторический шаг укрепит мосты связи, диалога и стабильности для достижения развития как Армении и Азербайджана, так и всего Кавказского региона.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в публикации Министерства иностранных дел ОАЭ в соцсети X.
Заместитель министра иностранных дел по политическим вопросам Лана Заки Нусейбе, отметила, что ОАЭ поддерживают все меры, согласованные двумя странами для укрепления безопасности и мира на региональном и международном уровнях, и консолидации урегулирования, которое начнет новый период устойчивого и конструктивного сотрудничества.
Нусейбе подчеркнул, что ОАЭ имеют глубокие отношения с Азербайджаном и Арменией и привержены укреплению сотрудничества между ними для достижения взаимных интересов.