• Ի.Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել 2025 թվականի ապրիլին քաղաքացիներին ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչելու մասին
14 Փետրվարի 2025 - 17:41
Նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել՝ 2025 թվականի ապրիլի 1-ից մինչև ապրիլի 30-ը Ադրբեջանի քաղաքացիներին ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչելու և ժամկետային զինծառայողներին պահեստ արձակելու մասին։
Հրամանագրի համաձայն՝ 2025 թվականի ապրիլի 1-ից 30-ը՝ պարտադիր զինվորական ծառայության են զորակոչվելու՝ 2007 թվականին ծնված Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնց 18 տարին լրացել է մինչև զորակոչի օրը (ներառյալ այդ օրը), ինչպես նաև 1995-2006 թվականներին ծնված մինչև 30 տարեկան, պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած, պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունք չունեցող կամ Ադրբեջանի զինված ուժերում պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից չազատված անձինք:
2025 թվականի ապրիլի 1-ից մինչև ապրիլի 30-ը՝ «Զինվորական պարտականության և զինվորական ծառայության մասին» ԱՀ օրենքի 38.1.1 հոդվածով նախատեսված՝ ծառայության ժամկետն անցած պարտադիր զինվորական ծառայության զինծառայողները կարձակվեն պահեստ:
Նախարարների կաբինետին հանձնարարվել է՝ ձեռնարկել օրենքով նախատեսված միջոցներ սույն հրամանի կատարման համար։

14 Февраля 2025 - 16:23
Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о призыве с 1 по 30 апреля 2025 года граждан Азербайджана на срочную действительную военную службу и увольнении в запас военнослужащих срочной действительной военной службы.
Согласно распоряжению, с 1 по 30 апреля 2025 года на срочную действительную военную службу будут призваны граждане Азербайджанской Республики 2007 года рождения, которым ко дню призыва (включая и этот день) исполнилось 18 лет, а также 1995-2006 годов рождения, в возрасте до 30 лет, не прошедшие срочную действительную военную службу, не имеющие права отсрочки или не освобожденные от призыва на срочную действительную военную службу в Вооруженных силах Азербайджанской Республики.
С 1 по 30 апреля 2025 года будут уволены в запас военнослужащие срочной действительной военной службы, прошедшие срок службы, предусмотренный в статье 38.1.1 закона «О военной обязанности и военной службе». Кабинету министров поручено принять предусмотренные законодательством меры для исполнения данного распоряжения.