• Մուխթար Բաբաև. COP29-ի նախագահությունը կօգնի Բրազիլիային նախապատրաստվել COP30-ին
COP29 Նախագահությունը կշարունակի իր աշխատանքը ողջ տարվա ընթացքում՝ աջակցելով Բրազիլիայի ապագա COP30 նախագահությանը:
Այս մասին Բաքվում կայացած COP29-ի եզրափակիչ լիագումար նիստում հայտարարել է՝ COP29-ի նախագահ, էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարար Մուխթար Բաբաևը։
«Մենք առաջարկելու ենք բոլորին ներկայացնել իրենց նոր Ազգային մակարդակով սահմանված (ԱՄՍԳ) գործողությունները մինչև փետրվար: Մենք կաջակցենք Բրազիլիայի առաջիկա նախագահությանը և կշարունակենք գործընկերային հարաբերություններ հաստատել Ռիոյի կոնվենցիաների միջև»,- ասել է նա:
Բաբաևը նաև երախտագիտություն է հայտնել COP29 համաժողովի բոլոր մասնակիցներին՝ կլիմայի բարդ հարցում Ադրբեջանի հանդեպ ցուցաբերած վստահության համար։

• Мухтар Бабаев: Председательство COP29 поможет Бразилии готовиться к COP30
Председательство COP29 продолжит свою работу в течение года, оказывая поддержку будущему председательству Бразилии на COP30.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил президент COP29, министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев на заключительном пленарном заседании COP29 в Баку.
«Мы будем рекомендовать всем представить свои новые NDC к февралю. Мы будем поддерживать предстоящее председательство Бразилии, продолжим налаживать партнерские отношения между конвенциями Рио», - сказал он.
Бабаев также выразил признательность всем участникам конференции COP29 за оказанное доверие Азербайджану в сложном климатическом вопросе.
«Выражаю также благодарность, что предоставили нам возможность собрать вас вместе. Давайте вместе двигаться вперед в знак солидарности во имя зеленого мира», - добавил он.