• Ալիև. COP29-ը՝ շրջադարձային պահ է կլիմայական դիվանագիտության մեջ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կիսվել է՝ Բաքվում COP29-ում ձեռք բերված հաջող արդյունքի հետ կապված հրապարակմամբ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, հրապարակման գրառման մեջ ասվում է.
«Մեկ տարուց էլ քիչ առաջ Ադրբեջանը պատիվ ունեցավ ընդունելու COP29-ը՝ միջազգային հանրության միաձայն աջակցությամբ։
Չնայած կարճ ժամկետին՝ Ադրբեջանն արել է այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է COP29-ի անխափան և արդյունավետ աշխատանքի համար։ Առանց չափազանցության, Բաքվի COP-ի նստաշրջանը պատմության մեջ կմնա որպես COP-ի ամենամեծ համաժողովներից մեկը:
Մեզ համար հատուկ հպարտություն է ներկայացնում՝ COP29-ի հիանալի կազմակերպման վերաբերյալ բոլոր հյուրերի գնահատականները, որին մասնակցել են պետությունների և կառավարությունների 80 ղեկավարներ և ավելի քան 76 հազար գրանցված մասնակիցներ։
Չնայած շանտաժի և զրպարտության լայնածավալ և կազմակերպված արշավին, Ադրբեջանին հաջողվեց պատմական արդյունքների հասնել կլիմայի շուրջ բանակցություններում։
Ղեկավարվելով «Համերաշխություն հանուն կանաչ աշխարհի» կարգախոսով, Ադրբեջանը հանդես եկավ որպես ազնիվ միջնորդ և օգտագործեց բոլոր հնարավորությունները՝ անաչառ կերպով նպաստելու բանակցություններին։ Ողջ գործընթացի ընթացքում մենք կոչ ենք արել հասնել այնպիսի արդյունքի, որը հաշվի կառնի զարգացող երկրների կարիքները, մասնավորապես՝ փոքր կղզիների զարգացող և թերզարգացած պետությունների կարիքները, քանի որ նրանք կրում են կլիմայի փոփոխությանհիմնական բեռը և բախվում են էկզիստենցիալ սպառնալիքների:
Մենք նաև համերաշխություն ցուցադրեցինք՝ գաղութատիրության հետևանքով ծանրացած բնապահպանական խնդիրներով տառապող ժողովուրդների և տարածաշրջանների հետ:
Ադրբեջանը ջանք չի խնայում զարգացած և զարգացող երկրների միջև կամուրջներ կառուցելու համար, ինչի արդյունքում աշխարհն ականատես եղավ պատմական «Բաքվի բեկմանը»
Բաքվի COP-ի շրջանակներում ամբողջությամբ գործարկվել է Կորուստների և Վնասի փոխհատուցման հիմնադրամը: Մենք նաև հասել ենք ածխածնի շուկայի վերաբերյալ 6-րդ հոդվածի երկար սպասված լիարժեք իրականացմանը։
Ամենակարևորն այն է, որ Բաքվում COP-ում ձեռք բերվեց ուղենիշ՝ Նոր հավաքական քանակական նպատակ (NCCT), որը սահմանում է նոր գլոբալ նպատակ՝ մինչև 2035 թվականը զարգացող երկրներին 300 միլիարդ դոլար տրամադրել: Այս համաձայնագիրը կօգնի զարգացող երկրներին պայքարել կլիմայի փոփոխության բացասական հետևանքների դեմ։
«Բաքվի բեկումը» համարում եմ բազմակողմանիության հաղթանակ. COP29-ը շրջադարձային կետ է հանդիսանում կլիմայի դիվանագիտության մեջ, և ես կարծում եմ, որ այս ժառանգությունը դրականորեն կազդի ապագա գլոբալ կլիմայական գործողությունների վրա: Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր կողմերին, ՄԱԿ-ին և ՄԱԿ-ի ԿՓՇԿ-ին Ադրբեջանին COP29-ի ճանապարհին աջակցելու համար»:

25 Ноября 2024 - 09:07
Президент Азербайджана Ильхам Алиев поделился публикацией в связи с успешным результатом, достигнутым на COP29 в Баку.
Как передает Armenia.Az, в записи к публикации говорится:
«Менее года назад Азербайджан был удостоен чести принять у себя COP29 при единогласной поддержке международного сообщества.
Несмотря на сжатые сроки, Азербайджан сделал все необходимое для беспрепятственной и эффективной работы COP29. Без преувеличения, Бакинское заседание COP войдет в историю как одна из величайших конференций COP.
Особую гордость для нас представляют оценки всех гостей по поводу прекрасной организации COP29, на которой присутствовали 80 глав государств и правительств и более 76 тысяч зарегистрированных участников.
Несмотря на широкомасштабную и организованную кампанию шантажа и клеветы, Азербайджану удалось добиться исторических результатов на переговорах по климату.
Руководствуясь лозунгом «Солидарность во имя зеленого мира», Азербайджан выступал в качестве честного посредника и использовал все возможности для беспристрастного содействия переговорам. На протяжении всего процесса мы призывали к достижению результата, учитывающего потребности развивающихся стран, в частности малых островных развивающихся и наименее развитых государств, поскольку они несут основное бремя климатических изменений и сталкиваются с экзистенциальной угрозой.
Мы также продемонстрировали солидарность с народами и регионами, которые страдают от экологических проблем, усугубленных колониальным правлением.
Азербайджан не жалеет усилий для наведения мостов между развитыми и развивающимися странами, в результате чего мир стал свидетелем исторического «Бакинского прорыва».
В рамках Бакинского заседания COP был полностью введен в действие Фонд для возмещения потерь и ущерба. Мы также добились долгожданной полной реализации Статьи 6 об углеродном рынке.
Самое важное, что на COP в Баку была достигнута эпохальная веха — Новая коллективная количественная цель (НККЦ), которая устанавливает новую глобальную цель по предоставлению 300 млрд долларов развивающимся странам к 2035 году. Это соглашение поможет развивающимся странам в их борьбе с негативными последствиями климатических изменений.
Считаю «Бакинский прорыв» триумфом многостороннего подхода. COP29 является поворотным пунктом в климатической дипломатии, и я верю, что это наследие положительно повлияет на будущие глобальные действия по климату. Благодарю все Стороны, Организацию Объединенных Наций и РКИК ООН за поддержку Азербайджана на пути к COP29».