09 Նոյեմբերի 2024 - 14:31
Այս տարվա նոյեմբերի 1-ի դրությամբ էկոնոմիկայի նախարարությանն առընթեր Փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման գործակալությունը (KOBİA) ձեռնարկատերերից ստացել է 2520 դիմում՝ Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում գործունեության վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Տնտեսական բարեփոխումների և հաղորդակցությունների վերլուծության կենտրոնի (ՏԲՀՎԿ) «Բարեփոխումների ակնարկ»-ում։
Դիմածների թվում են եղել 503 օտարերկրյա և 2017 տեղական ձեռնարկատերեր։ Ընդ որում ներդրումային ծրագրերի իրականացում ենթադրում է 1479 հայտ, որից 4%-ը ներկայացրել են օտարերկրյա, 96%-ը՝ տեղական ներդրողները։
Ներդրումային նախագծերի 56%-ը ներառում է առևտուրն ու ծառայությունները, 8%-ը՝ շինարարությունը, զբոսաշրջությունը, առողջապահությունը, կրթությունը և մշակույթը, 17%-ը՝ արդյունաբերությունը և 19%-ը՝ գյուղատնտեսությունը։

• KOBIA получило свыше 2,5 тыс заявок на бизнес в Карабахе и Восточном Зангезуре
По состоянию на 1 ноября текущего года в Агентство развития малого и среднего бизнеса (KOBIA) при Министерстве экономики поступило 2 520 заявок от предпринимателей, касающихся деятельности на освобожденных территориях Азербайджана.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в «Обзоре реформ», опубликованном опубликованном Центром анализа экономических реформ и коммуникаций на тему «Инвестиции в Карабах и Восточный Зангезур».
Среди обратившихся 503 иностранных и 2 017 отечественных предпринимателей. При этом 1 479 заявок предусматривают реализацию инвестиционных проектов, из них 4% подано иностранными и 96% - местными инвесторами.
56% инвестиционных проектов охватывают торговлю и обслуживание, 8% - строительство, туризм, здравоохранение, образование и культуру, 17% - промышленность и 19% - сельское хозяйство.