09 Նոյեմբերի 2024 - 15:01
Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը աշխատանքային այցով կմեկնի Ադրբեջան՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ համաժողովին (COP29) ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով ղրղզական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է Ղրղզստանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Մուրատբեկ Ազիմբակիևը։
Նոյեմբերի 12-ին Բաքվում Ղրղզստանի ղեկավարը կմասնակցի կլիմայական գագաթնաժողովի բացման արարողությանը և ելույթ կունենա համաժողովի լիագումար նստաշրջանում։
«Բարձր մակարդակի երկխոսություն. լեռնային օրակարգի առաջմղում, լեռների և կլիմայի փոփոխության թեմայի արդիականացում» թեմայով միջոցառմանը, որը նոյեմբերի 13-ին կազմակերպվելու է Ղրղզստանի կողմից Ադրբեջանի և Մոնղոլիայի հետ համատեղ COP29-ի շրջանակներում, ելույթ կունենան նախագահ Սադիր Ժապարովը, Մոնղոլիայի նախագահ Ուխնաագիյնա Խուրելսուխան, Նեպալի նախագահ Ռամա Չանդրա Պուդելան, ինչպես նաև այլ պատվիրակությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ։

• Жапаров посетит Азербайджан для участия в COP29
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров посетит с рабочим визитом Азербайджан для участия в 29-й Конференции сторон рамочной Конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Как передает Armenia.Az со ссылкой на кыргызстанские СМИ, об этом сообщил завотделом внешней политики Администрации президента Муратбек Азымбакиев.
В Баку 12 ноября глава Кыргызстана примет участие в церемонии открытия климатического саммита и выступит на пленарной сессии конференции.
На мероприятии «Диалог высокого уровня: продвижение горной повестки и актуализация темы гор и изменения климата», которое 13 ноября организует Кыргызстан совместно с Азербайджаном и Монголией на полях COP29, выступит Садыр Жапаров, президент Монголии Ухнаагийна Хурэлсуха, президент Непала Рама Чандры Поудела, а также главы других делегаций и международных организаций.