• Բաքուն կոչ է արել Փարիզին՝ կատարել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի հանձնարարականները
Ադրբեջանը կոչ է անում Ֆրանսիային՝ կատարել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի առաջարկությունները՝ հիմնված Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրով ստանձնած պարտավորությունների վրա։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին X սոցիալական ցանցում գրել է՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն։ «Մենք բարձր ենք գնահատում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի հետաքննության արդյունքները»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի կոմիտեի տարածած հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ֆրանսիան խախտում է օտարերկրյա միգրանտների իրավունքները՝ բռնի կերպով շրջելով նրանց Իտալիայի հետ սահմանին՝ սահմանափակելով նրանց մուտքը ապաստան ստանալու ընթացակարգեր։ Կոմիտեն նաև կոչ է արել Ֆրանսիային ակտիվացնել ջանքերը՝ միգրանտներին արժանապատիվ բնակարանով ապահովելու և ֆրանս-բրիտանական սահմանին ապաստան հայցողների և անօրինական միգրանտների նկատմամբ վատ վերաբերմունքին վերջ դնելու համար: ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն Ֆրանսիային կոչ է արել պատասխանատվության ենթարկել՝ Նոր Կալեդոնիայում ցուցարարների նկատմամբ չափից ավելի ուժ կիրառելու մեղավորներին և Ֆրանսիայի իշխանությունների կողմից փոխհատուցել նման գործողությունների զոհերին:

08 Ноября 2024 - 16:54
Азербайджан призывает Францию выполнить рекомендации Комитета ООН по правам человека, основанные на обязательствах в рамках Международного пакта о гражданских и политических правах.
Как сообщает Armenia.Az, об этом в соцсети X написал пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде. «Мы высоко ценим результаты расследования комитета ООН по правам человека», - говорится в публикации.
Напомним, в распространенном заявлении Комитета ООН говорится, что Франция ущемляет в правах иностранных мигрантов, принудительно разворачивая их на границе с Италией, ограничивая их в доступе к процедурам предоставления убежища. Комитет также настоятельно призвал Францию активизировать усилия по обеспечению мигрантов достойным жильем и прекратить жестокое обращение с просителями убежища и нелегальными мигрантами на франко-британской границе. Комитет ООН по правам человека призвал Францию привлечь к ответственности виновных в применении чрезмерной силы против протестующих в Новой Каледонии и выплатить компенсацию жертвам таких действий французских властей.