• Փաշազադեն բացահայտել է հոգևոր առաջնորդների գագաթնաժողովում Գարեգին Բ-ի բացակայության պատճառը
Կովկասի Մահմեդականների վարչության (ԿՄՎ) նախագահ շեյխ ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն պարզություն է մտցրել այն հարցում, թե ինչու Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն չի մասնակցել Բաքվում ընթացող կրոնական առաջնորդների համաշխարհային գագաթնաժողովին։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, Փաշազադեն լրագրողներին ասել է, որ այս հարցի վերաբերյալ դիմումներ են ստացվել այլ կրոնական առաջնորդներից։
«Սակայն ես նշեցի, որ Գարեգին Երկրորդի մասնակցությունը Բաքվի գագաթնաժողովին հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե նա ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Քանի որ հակառակ կողմից արձագանք չի եղել, միջոցառման հրավեր նրան չի ուղարկվել»,- ընդգծել է ԿՄՎ նախագահը։

08 Ноября 2024 - 09:25
Председатель Управления Мусульман Кавказа (УМК) шейхуль-ислам Аллахшукюр Пашазаде внес ясность в вопрос, почему католикос всех армян Гарегин II не принял участие в Глобальном саммите религиозных лидеров в Баку.
Как сообщает Armenia.Az, Пашазаде заявил журналистам, что обращения по этому поводу поступали от других религиозных лидеров.
«Однако я отметил, что участие Гарегина II в саммите в Баку возможно лишь при условии признания им территориальной целостности Азербайджана. Так как ответа от противоположной стороны не последовало, приглашение на мероприятие ему направлено не было», — подчеркнул председатель УМК.