07 Նոյեմբերի 2024 - 18:40
COP29-ի շրջանակներում Ադրբեջանի տիեզերական գործակալությունը Azərkosmos-ը՝ ՝ «Տիեզերական մարտահրավերները կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում» խորագրով տիեզերական գործակալությունների ղեկավարների գագաթնաժողով կանցկացնի:
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով գործակալությանը։
Միջոցառմանը կմասնակցեն 20 գլոբալ տիեզերական գործակալությունների բարձր մակարդակի պատվիրակություններ, միջազգային կազմակերպությունների այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Տիեզերական տարածության հարցերով վարչության (UNOOSA), Կրթության, գիտության և մշակութային հարցերով իսլամական կազմակերպության (ISESCO), Միջազգային տիեզերագնացության ֆեդերացիայի, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ։
Գագաթնաժողովի նպատակն է՝ միավորել գլոբալ տիեզերական գործակալությունները կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում՝ հաշվի առնելով տիեզերական տեխնոլոգիաների հնարավորությունները։

• Баку примет саммит руководителей космических агентств
В рамках COP29 Космическое агентство Азербайджана Azərkosmos проведет саммит руководителей космических агентств «Космические вызовы в борьбе с изменением климата».
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на агентство.
В мероприятии примут участие высокопоставленные делегации 20 глобальных космических агентств, представители международных организаций, в том числе Управления по вопросам космического пространства ООН (UNOOSA), Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (ИСЕСКО), Международной астронавтической федерации, а также частного сектора.
Целью саммита является объединить глобальные космические агентства для борьбы с изменением климата с учетом возможностей космических технологий.