07 Նոյեմբերի 2024 - 16:40
Միլլի Մեջլիսը վերջնական՝ երրորդ ընթերցմամբ ընդունել է փոփոխությունները՝ կապված պահեստայինների զինվորական պատրաստության զորակոչի ժամկետի հետ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, խորհրդարանի այսօրվա լիագումար նիստում քննարկման է ներկայացվել՝ «Զինվորական ծառայության կանոնակարգը հաստատելու մասին» և «Զինապարտության և զինվորական ծառայության մասին» օրենքներում փոփոխություն կատարելու մասին օրինագիծը։
Նշվել է, որ համապատասխան գործադիր մարմնում պարտադիր զինվորական ծառայությունից պահեստազոր արձակված և այդ մարմնի ռեզերվում գտնվող առաջին աստիճանի զինծառայողները կարող են զորակոչվել մինչև տասն անգամ՝ մինչև երկու ամիս, բայց ոչ ավելի հաճախ, քան տարին մեկ անգամ:
Ընդ որում, համապատասխան գործադիր մարմնի կողմից պարտադիր զինվորական ծառայությունից պահեստազոր արձակված և համապատասխան գործադիր մարմնի ռեզերվ ուղարկված զինծառայողների հավաքներում գտնվելու ընդհանուր ժամկետը չի կարող գերազանցել 30 ամիսը: Հավաքներում ներգրավված զինծառայողների թիվը որոշվելու է գործադիր իշխանության համապատասխան մարմնի կողմից, որը դա կիրականացնի համապատասխան գործադիր իշխանության մարմնի հետ համաձայնեցված:

07 Ноября 2024 - 14:25
Милли Меджлис принял в заключительном, третьем чтении изменения, касающиеся срока призыва резервистов на военные сборы.
Как сообщает Armenia.Az, на сегодняшнем пленарном заседании парламента на обсуждение был вынесен законопроект о внесении изменений в законы «Об утверждении Положения о прохождении военной службы» и «О воинской обязанности и военной службе».
Отмечалось, что военнослужащие первого уровня, уволенные в запас с действительной военной службы в соответствующем органе исполнительной власти и находящихся в резерве этого органа, могут вызываться на военные сборы до десяти раз на срок до двух месяцев, но не чаще, чем раз в год.
Кроме того, общий срок пребывания на сборах военнообязанных, уволенных в запас с действительной военной службы соответствующим органом исполнительной власти и переведенных в резерв соответствующего органа исполнительной власти, не может превышать 30 месяцев. Численность военнообязанных, привлекаемых на сборы, будет определяться соответствующим органом исполнительной власти, который будет это осуществлять по согласованию с соответствующим органом исполнительной власти.