07 Նոյեմբերի 2024 - 16:09
Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում գյուղատնտեսական նշանակության հողերն այսուհետ վարձակալությամբ կտրվեն տնտեսվարող սուբյեկտներին՝ ներդրումային մրցույթների միջոցով։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, Միլլի Մեջլիսն այսօր կայացած խորհրդարանական նիստում վերջնական ընթերցմամբ հաստատել է՝ «Հողի վարձակալության մասին» օրենքում համապատասխան փոփոխությունները։
Օրենքի նոր խմբագրությամբ վարձակալության տրամադրման կարգը կարգավորվելու է գործադիր իշխանության հատուկ մարմնի կողմից։
Նախ կորոշվի հողատարածքի ծավալը, որը հետագայում կարող է դառնալ հողային բարեփոխման առարկա և մնալու է պետական սեփականություն։ Անհրաժեշտ է նաև համապատասխան բնակավայրերի վարչական սահմաններում հողերի արդյունավետ բաշխում և ենթակառուցվածքների ապահովում (ոռոգում, հողերի բարելավում, էլեկտրաէներգիա և այլն):
Հաջորդ փուլում բարենպաստ և թափանցիկ բիզնես միջավայր ստեղծելու նպատակով նախատեսվում է ներդրողներ ներգրավել հողատարածքներ, ինչպես նաև հողերն օգտագործման հանձնել՝ գյուղական և ավանային տարածքային միավորների սահմաններում գտնվող բնակավայրերում բնակություն հաստատած բնակիչներին։

07 Ноября 2024 - 14:50
Сельскохозяйственные земли в Карабахе и Восточном Зангезуре отныне будут сдаваться в аренду субъектам предпринимательства через инвестиционные конкурсы.
Как сообщает Armenia.Az, Милли Меджлис на сегодняшнем заседании парламента утвердил в окончательном чтении соответствующие поправки в закон «Об аренде земли».
Согласно новой редакции закона, порядок сдачи в аренду будет регулировать специальный орган исполнительной власти.
В первую очередь будет определен объем земель, которые в будущем могут стать предметом земельной реформы и останутся в государственной собственности. Также необходимо эффективно распределить земли в пределах административных границ соответствующих населенных пунктов и подвести к ним инфраструктуру (ирригация, мелиорация, электричество и др.).
На следующем этапе, с целью создания благоприятной и прозрачной бизнес-среды, предусматривается привлечение инвесторов к землям, а также передача земель в пользование жителям, поселившимся в населенных пунктах в пределах границ сельских и поселковых территориальных единиц.
После этого аграрные земли вблизи населенных пунктов будут сдаваться в аренду (для ведения однолетних и многолетних посевов) на льготных условиях в порядке, установленном органом, уполномоченным местной исполнительной властью.