• Ադրբեջանի և Իրանի ՌԾՈՒ-երը համատեղ մարտավարական զորավարժություններ են անցկացրել
Կասպից ծովի իրանական հատվածում  անցկացվել են AZIREX-2024 համատեղ մարտավարական զորավարժություններ՝ Ադրբեջանի և Իրանի ռազմածովային ուժերի անձնակազմի և նավերի մասնակցությամբ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից, նախ ճեպազրույց է ներկայացվել՝ «Որոնողափրկարարական գործողություններ ծովում» զորավարժության նպատակների և առաջիկա խնդիրների վերաբերյալ։
Ադրբեջանա-իրանական ռազմական համագործակցության ամրապնդման նպատակով անցկացված զորավարժությունների ընթացքում առաջադրանքներ են կատարվել՝ նավաբեկության դեպքում փրկարարական աշխատանքներ իրականացնելու, նավաբեկությունից տուժածներին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու, որոնողական աշխատանքներ իրականացնելու և նավերի անվտանգությունն ապահովելու վերաբերյալ։
Զորավարժությունների ընթացքում առաջադրված բոլոր խնդիրները՝ ռազմական նավաստիների կողմից կատարել են բարձր պրոֆեսիոնալիզմով:

• ВМС Азербайджана и Ирана провели совместные тактические учения
В иранском секторе Каспийского моря прошли совместные тактические учения AZIREX-2024 с участием личного состава и кораблей военно-морских сил Азербайджана и Ирана.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, сначала был представлен брифинг о цели учений «Поисково-спасательные работы в море» и предстоящих задачах.
В ходе учений, проведенных с целью укрепления азербайджано-иранского военного сотрудничества, были выполнены задания по проведению спасательных операций при кораблекрушениях, оказанию медицинской помощи пострадавшим в кораблекрушениях, проведению поисковых операций и обеспечению безопасности судов.