ՓակելԱնկախ Ադրբեջանի առաջին նավաստի աղջիկը հերթափոխ է իրականացրել
«Ադրբեջանական կասպիական ծովային նավատորմ» (ASCO) ՓԲԸ-ի պատմության մեջ առաջին անգամ նավաստի աղջիկը սկսել է աշխատել RoPax «Զարիֆա Ալիևա» լաստանավի վրա։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել է «Ադրբեջանի կասպիական ծովային նավատորմ» փակ բաժնետիրական ընկերության մամուլի ծառայության ղեկավար Մեհման Մեհդիևը, ծագումով Ադրբեջանի Բիլասուվարի շրջանի Խըրդամանլի գյուղից, Նուրանա Զաուր գըզի Աքբերզադեն ՓԲԸ-ի առաջին աղջիկ նավաստին է, ինչպես նաև ASCO-ի Պետական ծովային ակադեմիայի առաջին շրջանավարտուհի-նավաստին:
Աղջիկը երազում է ապագայում նավապետ դառնալ։ Նա այս տարի ավարտել է ակադեմիան՝ «Ինժեներ-ծովային նավարկություն» մասնագիտությամբ: Նուրանան խոստովանում է, որ նրա աշխատանքում ամենադժվարը ընտանիքից հեռու երկար ժամանակ ծովում լինելն է, սակայն դժվարությունները նրան չեն վախեցնում: Ամենօրյա 8-ժամյա հերթապահություն, փոթորիկ, կառանումներ և նոր նավահանգիստներ՝ այս ամենը աղջկա սրտով է:
Նա նաև հորդորել է աղջիկներին՝ չվախենալ իրենց երազանքների հետևից գնալ, հատկապես, եթե դա երազանք է ծովի մասին։

• Вступила на вахту первая девушка-матрос независимого Азербайджана
На судне-пароме RoPax «Зарифа Алиева» впервые в истории ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (ASCO) начала работать девушка-матрос.
Как сообщил Armenia.Az руководитель пресс-службы ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (Azerbaijan Caspian Shipping Closed Joint-Stock Company) Мехман Мехдиев, уроженка села Хирдаманлы Билясуварского района Азербайджана Нурана Заур гызы Акберзаде – первая девушка-матрос ЗАО, к тому же первая выпускница-матрос Государственной морской академии ASCO.
Девушка мечтает в будущем стать капитаном судна. Она окончила академию в этом году по специальности «Инженер – морская навигация». Нурана признается, что самое сложное в её работе – подолгу быть в море далеко от семьи, но трудности её не пугают. Ежедневные 8-часовые вахты, штормы, швартовки и новые порты – всё это по душе девушке.