25 Սեպտեմբերի 2024 - 12:22
Ադրբեջանի ռազմավարական արժութային պահուստները հասել են 73 մլրդ դոլարի, ինչը կազմում է ընթացիկ տարվա վերջին սպասվող համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 100%-ը և գրեթե 14 անգամ գերազանցում է երկրի արտաքին պետական պարտքը։
Ինչպես հայտնում է Report-ը՝ վկայակոչելով նախարարների կաբինետին, այդ մասին ասել է վարչապետ Ալի Ասադովն պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ։
Երկրի անմիջական արտաքին պետական պարտքը ցածր մակարդակի վրա է: Այս տարվա սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ դրա չափը կազմել է 5,3 մլրդ դոլար, ինչը համապատասխանում է ՀՆԱ-ի 7,5%-ին, ընդգծել է Ադրբեջանի վարչապետը:

25 Сентября 2024 - 09:01
Стратегические валютные резервы Азербайджана достигли отметки в 73 млрд долларов США, что составляет 100% от ожидаемого валового внутреннего продукта (ВВП) на конец текущего года и почти в 14 раз превосходит внешний государственный долг страны.
Как сообщает Report со ссылкой на Кабинет министров, об этом премьер-министр Али Асадов заявил в ходе обсуждения проектов государственного и сводного бюджетов.
Прямой внешний государственный долг страны находится на низком уровне. На 1 сентября этого года его размер составлял 5,3 млрд долларов, что соответствует 7,5% от ВВП, - подчеркнул А.Асадов.