• Հայտարարվել են «ԱՉԳ»-ից և «Շահդենիզ»-ից նավթի և գազի արդյունահանման ծավալները
2024 թվականի օգոստոսի 1-ի դրությամբ՝ «Ազերի-Չըրագ-Գյունեշլի» (ԱՉԳ) և «Շահ Դենիզ» հանքավայրերի շահագործման հանձնվելուց ի վեր՝ դրանցից արդյունահանվել է մոտ 641,4 միլիոն տոննա նավթ (կոնդենսատով) և 449,5 միլիարդ խորանարդ մետր գազ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են էներգետիկայի նախարարությունից, նշված ժամանակահատվածում ԱՉԳ-ից արդյունահանվել է 594,4 մլն տոննա նավթ և 224 մլրդ խմ գազ, իսկ «Շահ Դենիզ»,ից մոտ 225,5 մլրդ խմ գազ և մոտ 47 մլն տոննա կոնդենսատ։
«Այսօրվա դրությամբ, այդ հանքավայրերից արտահանվել է մոտ 639,5 մլն տոննա նավթ (կոնդենսատով) և մոտ 160,7 մլրդ խմ գազ»,- ասվում է հաղորդագրությունում

09 Августа 2024 - 10:52
Со времени ввода в эксплуатацию месторождений «Азери-Чираг-Гюнешли» (АЧГ) и «Шахдениз» на 1 августа 2024 года с них добыто около 641,4 млн тонн нефти (с конденсатом), 449,5 млрд кубометров газа.
Как сообщили Armenia.Az в Министерстве энергетики, за указанный период с АЧГ добыто 594,4 млн тонн нефти и 224 млрд кубометров газа, а с «Шахдениз» - около 225,5 млрд кубометров газа и около 47 млн тонн конденсата.
«С этих месторождений на сегодняшний день экспортировано около 639,5 млн тонн нефти (с конденсатом), около 160,7 млрд кубометров газа», - говорится в сообщении.