• Պուտինն ՇՀԿ գագաթնաժողովում կհանդիպի Ալիևի հետ
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի շրջանակներում մի շարք երկկողմ հանդիպումներ կունենա այլ պետությունների ղեկավարների հետ։
Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ առաջնորդի օգնական Յուրի Ուշակովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա ասել է, որ երկրի իշխանությունները ՇՀԿ-ի առաջիկա գագաթնաժողովը դիտարկում են որպես նախագահի և նրա արտասահմանյան գործընկերների միջև շփումներ կազմակերպելու հնարավորություն։ Այդ կապակցությամբ Պուտինի ծրագիրը տվյալ միջոցառմանը կներառի «մի շարք շատ կարևոր» հանդիպումներ։
Արդեն հուլիսի 3-ին՝ պրոտոկոլային միջոցառումների մեկնարկից մեկ օր առաջ, պետության ղեկավարը բանակցություններ կվարի Ադրբեջանի և Ղազախստանի նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ։ Նույն օրը Ռուսաստանի առաջնորդը կհանդիպի իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի, մոնղոլիայի նախագահ Ուխնաագին Խուրելսուխի, Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի և Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆի հետ։

• Путин на саммите ШОС проведет встречу с Алиевым
Президент РФ Владимир Путин в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) проведет целую серию двусторонних встреч с главами других государств.
Об этом в ходе брифинга с журналистами сообщил помощник российского лидера Юрий Ушаков, передает ТАСС.
Он рассказал, что власти страны рассматривают предстоящий саммит ШОС как возможность организовать контакты президента с его зарубежными коллегами. В связи с этим программа Путина на данном мероприятии будет включать в себя «целый ряд весьма важных» встреч.
Уже 3 июля — за день до начала протокольных мероприятий — глава государства проведет переговоры с президентами Азербайджана и Казахстана Ильхамом Алиевым и Касым-Жомартом Токаевым. В этот же день российский лидер встретится с турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом, монгольским коллегой Ухнаагийн Хурэлсухом, председателем КНР Си Цзиньпином и председателем правительства Пакистана Шахбазом Шарифом.