• Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարը աշխատանքային այցով մեկնել է Խորվաթիա
Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 27-29-ը աշխատանքային այցով մեկնել է Խորվաթիա՝ մասնակցելու այդ երկրում անցկացվող Դուբրովնիկի ֆորումին։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից։
Համաձայն տեղեկատվության՝ ֆորումին մասնակցության շրջանակներում փոխնախարար Էլնուր Մամեդովը ելույթ է ունեցել «Առաջնորդների պանել. Միացնելով կետերը. մատակարարումների հուսալի շղթաներ և ծովային անվտանգություն» պանելային քննարկումների ժամանակ: Դիվանագետն իր ելույթում խոսել է վերջին 30 տարիների ընթացքում մեր երկրի կողմից իրականացվող էներգետիկ խոշոր նախագծերի և տարանցման հնարավորությունների զարգացման մասին։
Հիշեցնելով, որ Ադրբեջանը կհյուրընկալի Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանը (COP29), փոխնախարարը տեղեկացրել է ադրբեջանական կողմի համագործակցության մասին օտարերկրյա գործընկերների հետ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների, այդ թվում՝ Սևծովյան ստորջրյա էլեկտրական մալուխ» նախագծի մասին:

• Замглавы МИД Азербайджана посетил с рабочим визитом Хорватию
Делегация во главе с заместителем министра иностранных дел Азербайджана Эльнуром Мамедовым 27-29 июня 2024 года совершила рабочий визит в Хорватию для участия в этой стране в Дубровницком форуме.
Об этом Armenia.Az сообщили в пресс-службе внешнеполитического ведомства.
Согласно информации, в рамках участия в форуме замминистра Э.Мамедов выступил на панели «Панель лидеров. Соединяя точки: Надежные цепочки поставок и морская безопасность». В своем выступлении дипломат рассказал о масштабных энергетических проектах, реализованных нашей страной за последние 30 лет, и развитии транзитных возможностей.
Напомнив, что Азербайджан будет принимать 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), замминистра проинформировал о сотрудничестве азербайджанской стороны с зарубежными партнерами в направлении развития возобновляемых источников энергии, включая проект «Черноморский подводный электрический кабель».