• Օ'Բրայեն. Ադրբեջանը կենտրոնական դեր խաղաց տարածաշրջանում քաղաքականությունը փոխելու գործում
Վերջին տարիների իրադարձությունները թույլ են տվել Ադրբեջանին կենտրոնական դեր խաղալ տարածաշրջանում քաղաքականության փոփոխության հարցում, ինչը իր հերթին հանգեցրել է խաղաղության հաստատմանը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Բաքվում լրագրողներին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը։
«Մենք ունենք ամուր և արդյունավետ գործընկերային հարաբերություններ բազմաթիվ ոլորտներում: Այսօր Բաքվում կայացած քննարկումների մեծ մասը նվիրված էր տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին։ Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպմանը մենք քննարկել ենք մի քանի կոնկրետ հարցեր, մասնավորապես՝ դիտարկել ենք իրավիճակը տարածաշրջանում։ Ընդգծվել է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը»,- ասել է նա։
Ըստ Օ'Բրայենի, վերջին տարիների իրադարձությունները թույլ են տվել Ադրբեջանին կենտրոնական դեր խաղալ տարածաշրջանում քաղաքականությունը փոխելու գործում:
«Սա հանգեցրեց խաղաղության հաստատմանը: Սա միաժամանակ և՛ երկրների միջև տասնամյակներ տևած վեճը լուծելու միջոց է, և՛ ապագայում խաղաղ հարաբերություններ կառուցելու հնարավորություն, այն օգուտ կբերի ողջ տարածաշրջանին»,- ասել է նա:

• О'Брайен: Азербайджан сыграл центральную роль в изменении политики в регионе
События последних лет позволили Азербайджану сыграть центральную роль в изменении политики в регионе, это в свою очередь привело к установлению мира.
Как передает Armenia.Az, об этом помощник государственного секретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен заявил журналистам в Баку.
«У налажено нас сильное и эффективное партнерство во многих областях. Большая часть сегодняшних обсуждений в Баку была посвящена ситуации в регионе. На встрече с президентом Азербайджана мы обсудили несколько конкретных вопросов, в частности рассмотрели ситуацию в регионе. Было подчеркнуто установление мира в регионе», - сказал он.
По словам О'Брайена, события последних лет позволили Азербайджану сыграть центральную роль в изменении политики в регионе.
«Это привело к установлению мира. Это также одновременно способ разрешить длящийся десятилетиями спор между странами, возможность строить мирные отношения в будущем, и принесет пользу региону в целом», - сказал он.