• Գուտերեշը կգա Բաքու՝ մասնակցելու СОР29-ին
Բացառիկ հարցազրույցում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ՏԱՍՍ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Միխայիլ Գուսմանին ասել է, որ ծրագրում է ժամանել Բաքու՝ մասնակցելու Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 29-րդ համաժողովին (COP29):
«Այո, իհարկե»,- ասել է նա՝ ի պատասխան համաժողով այցելելու պլանների մասին հարցին։ - Ես միշտ այցելել եմ COP համաժողովներ, գալիս եմ դրանց սկզբին և ավարտին:
Ես ակնկալում եմ, որ հենց դա կլինի փոփոխությունների պահն այն առումով, որ կգա համաշխարհային խոստովանման պահը, որ մենք շարժվում ենք դեպի անդունդ»,- հավելել է Գուտերեշը։

• Гутерриш приедет на СОР29 в Баку
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в эксклюзивном интервью первому заместителю генерального директора ТАСС Михаилу Гусману рассказал, что планирует приехать в Баку для участия в 29-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29).
«Да, конечно, - сказал он в ответ на вопрос о планах посетить конференцию. - Я всегда посещал конференции COP, я приезжаю на их начало и окончание».
«Я ожидаю, что именно она станет моментом перемен в том смысле, что наступит момент глобального признания того, что мы движемся к пропасти», - добавил Гутерриш.